Kolo z titanu vytištěné 3D tiskárnou

Kolo z titanu vytištěné 3D tiskárnou
Autor fotografie: Ti Cycles|Popisek: Solid koncept
06 / 05 / 2015, 07:15

Budoucnost městských kol a ne jen jich leží v 3D tisku. Dvě firmy z Portlandu se spojily, aby získaly technologický náskok.

Designová firma Industry a výrobce Ti Cycles vytvořili koncept kola Solid, které je tvořeno z větší části z titanu a pro výrobu byla použita technologie 3D tisku. Portlandský tým tak využil hluboké znalosti výrobce kol v oblasti použití titanu a integroval do konceptu Solid i moderní mobilní technologie.

S 3D tiskárnou je podle Davida Levy, majitele Ti Cycles možné vytvářet křivky a části, které by s jinou technologií nebylo možné vyrobit.

„Můžete měnit tloušťku stěny, měnit tvary, dávat materiál na místa, kam by nešel jinou metodou dát. Vezměte si například vršek přední vidlice. Má vnitřní mřížkovanou strukturu, která je podobná struktuře uvnitř kosti. Tenká část zvenku je jako kůže a mřížka umožňuje, aby se zatížení šířilo rovnoměrně,“ řekl David Levy, který si nemůže 3D tisk vynachválit.

Řazení na kole zajišťuje systém Shimano Di2, který je dostupný pomocí stisku tlačítka poblíž gripů, které jsou také vytištěny z titanu, stejně jako většina částí rámu.

O sériové výrobě pomocí 3D tisku uvažuje i společnost Fuji Bikes, jejíž možnosti jsou samozřejmě mnohem větší, a je možné, že celý rám bude vyroben najednou.

Zdroj: 3D Printing Industry, Ti Cycles

 

Tagy článku