„Kolotočáři“ Kočkovi (ČSSD) hrozí deset let. Škoda kvůli krácení daně činí 430 milionů. Máme spis

„Kolotočáři“ Kočkovi (ČSSD) hrozí deset let. Škoda kvůli krácení daně činí 430 milionů. Máme spis
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: kolotoč
14 / 11 / 2017, 18:00

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) služby kriminální policie a vyšetřování, odbor daní, rozplétá závažný zločin legalizace trestné činnosti v podobě zkrácení daně. Figuruje v něm rozsáhlá skupina lidí včetně Jana Kočky, jenž má blízko k ČSSD.

Security magazínu se podařilo získat klíčové části spisu NCOZ včetně kompletního usnesení z 23. května letošního roku, kterým bylo zahájeno Kočkovo trestní stíhání. Jde sice o další z úniků takzvaného živého spisu, informace nicméně předkládáme ve veřejném zájmu s ohledem na závažnost obvinění.

Rodina Kočkových proslula mimo jiné pořádáním Matějských poutí na holešovickém Výstavišti. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch Bohumír Ďuričko, soud ho poslal na 12,5 roku do vězení a nedávno jej propustil se zkušební dobou sedmi let.

Aktuálně čelí problémům sám Jan Kočka (ročník 1966). Podle policie byl součástí skupiny, která fiktivními obchody s neexistujícími reklamními službami připravila stát na daních o 430 milionů korun.

Jan, starší ze synů Václava Kočky (ten se od 60. let pohybuje v prostředí kolotočů a populárních zpěváků), je nejméně nápadným členem rodinného klanu. Figuruje v několika rodinných firmách, ale nikdy se o něm příliš nemluvilo. Oficiálně spolupracoval se svým bratrem i na přípravě předvolební kampaně ČSSD, jíž je dlouholetým členem.

psali jsme: A zase ty daně. ČSSD čeká strmý pád na 10% voličské podpory

Například pražská sociální demokracie angažovala podle sdělovacích prostředků pro svou volební kampaň v minulosti firmu Park Praha 2002. Média v roce 2013 uvedla, že firmu z poloviny vlastní šéf pražské ČSSD Karel Klíma, který byl i nadřízeným hlavy rodu Václava Kočky. „Zmíněná firma spolupracuje s ČSSD již od roku 2002, ale její jméno přitom nenajdeme na transparentním volebním účtu,“ konstatovali novináři.

„Proti obvinění jsem podal stížnost a vzhledem k průběhu vyšetřování se nebudu více vyjadřovat," sdělil nyní stroze Kočka a dodal: „Nerad bych, aby mě ještě někdo napadl, že vynáším nějaké informace. Ale těch 415 (ve skutečnosti jde o 430, pozn. red.) milionů je blbost, to vám říct můžu. Ale konkrétní být nechci.“ 

Fiktivní síť obchodů

Řadu firem a níže uvedené lidi obvinili kriminalisté na konci letošního května. Trestná činnost měla být páchána obviněnými prostřednictvím, jak policie zdůrazňuje: „vytvoření fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby. Obvinění měli po vzájemné domluvě – díky nadhodnoceným reklamním službám – soustavně krátit povinnost k dani z přidané hodnoty a dani z příjmu právnických osob.“

Skupina obviněných sestává z:

Miroslava Bartoška (1978), Praha 6;

Jaroslava Čejdy (1987), bytem Křepenice;

Šárky Erdtové (1969), Benešov;

Marka Hamana (1966), Praha 8;

Miroslava Hofmanna (1962), Praha 10;

Martina Horáka (1971), bytem Nová Ves;

Taťány Jiránkové (1954), Praha 5 – Radotín;

Jana Kočky (1966), Praha 6;

Hany Králíkové, Praha – západ;

Jiřího Levý (1968), Litoměřice;

Michala Lišky (1955), Praha 4 – Braník;

Matouše Rajmonta (1973), Doubek;

Ing. Ivana Suchomela (1962), Netvořice;

Ing. Marina Šimla (1962), Praha 10;

Ing. Jana Šorma (1962), Beroun;

Roberta Švarce (1986), Praha 10;

Zdeňka Švehly (1961), Praha 4

Roberta Václavíka (1981), Praha – západ.

Jako spolupachatelé jsou obviněni:

Petr Brázda (1954), Praha – západ;

Vojtěch Černý (1972), Příbram;

Petr Laník (1990), Praha 10;

Vladimír Vavruška (1946), Praha-Zbraslav;

Ondřej Žáček (1986), Dobříš.

Skupina podle policie založila minimálně 21 společností, z nichž část nevykonávala žádnou podnikatelskou činnost. V případě odsouzení obviněným hrozí za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti (čili praní peněz) od pěti do deseti let vězení.

Mezi stíhané právnické osoby patří například pražská Agentura Hera či pražská akciová společnost Prostor s předmětem činnosti podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady. Předsedou představenstva je Ing. Jan Kočka.

Daň krátili od roku 2012

Zvlášť závažný zločin krácení daně spáchali výše jmenovaní podle policie tím, že, a opět citujme ze spisu: „v období nejméně od 1. 1. 2012 do 31. 3. 2017 společně po předchozí vzájemné domluvě Miroslav Bartošek, Petr Brázda, Jan Kočka, Pavel Kovanda (a další obvinění) vytvořili a organizovali skupinu společností v úmyslu krácení daně.”

Výše uvedenou trestnou činnosti páchali obvinění prostřednictvím vytvoření fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby, „čímž si neoprávněně zvyšovali náklady v úmyslu legalizovat výnosy z trestné činnosti ze zdrojového trestného činu krácení daní.” Následně vyšetřovatelé popisují strukturu jednotlivých společností, přes kterou fiktivní obchody probíhaly.

„Odvod DPH a daň z příjmu byly neoprávněně sníženy na základě zahrnutí fiktivních plnění od společností, které měly sídlo jak v hlavním městě Praze, tak v různých městech ve Středních Čechách a v Brně.“ Šlo například o společnosti: BTW Company z Prahy 4, Pronto Media z Prahy 2 či hořovickou Godotex a mnohé další, jak Burn GlobalDURBANOHepystavKlevarysMM Complete ServisWeberberger AUTOUMTS Reklamní a produkční.

psali jsme: Kam zmizel Sobotka? ,,Neviditelného" premiéra ČSSD raději uklidila

„Do statutárních orgánů byly dosazovány nastrčené osoby a na účty těchto společností byly převáděny finanční prostředky, a to tak, že tyto finanční prostředky byly následně vybrány v hotovosti na různých místech jako například v Praze, Příbrami a v Brně,” vypočítávají kriminalisté

Členství v ČSSD přerušil

Jan Kočka je dlouholetým členem sociální demokracie v Praze 7. Dočasné přerušení svého členství, které ČSSD oznámila už letos před volbami, ve straně Kočka odůvodnil tím, že nechce, aby někdo ČSSD poškozoval. Kriminalisté se podle informací Security Magazínu současně také zabývají tím, zdali ve stranické kase nějaké peníze z fiktivních obchodů nekončily.

Většina obviněných je včetně Kočky stíhána na svobodě. Do vazby byl vzat Marek Haman, Michal Liška, Marin Šiml, Zdeněk Švehla. Krajský soud v Praze jako soud druhého stupně projednal v neveřejném zasedání konaném dne 10. července 2017, které má redakce také k dispozici, stížnost mj. obviněného Hamana či Švehly proti usnesení soudkyně Okresního soudu v Kladně ze dne 25. května a zamítl jejich stížnost.

Vazba obviněních tak trvá.

„K trestnímu stíhání konkrétních osob se vyjadřovat nemůžeme. Mohu potvrdit pouze to, že jsme provedli rozsáhlý zásah,“ uvedla Iva Knolová z Národní centrály proti organizovanému zločinu. 

Zajištěno bylo téměř 28 milionů korun, z toho 7 milionů na bankovním účtu. „Finanční správa rovněž zajistila osobní vozidlo z majetku právnické osoby. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze.

 

Jan Kočka (23. 12. 1966) je syn Václava Kočky staršího, provozovatele Matějské pouti na holešovickém výstavišti, a dlouholetým členem ČSSD. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch hoteliér Bohumír Ďuričko.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace