Komentář: 16. července se zrodila Osmanská říše se sultánem Erdoganem

Komentář: 16. července se zrodila Osmanská říše se sultánem Erdoganem
Autor: Twitter|Popisek: Zrádci byli islamisty zlynčováni
17 / 07 / 2016, 10:15

Turecká "kavárna" prohrála boj o sekulární stát, na ulicích Istanbulu bojůvky příznivců Erdogana vypadajících jako vojáci Islámského státu lynčovaly vojáky angažované v pokusu odstranit směřování Turecka k islamismu.

Jeden z mých známých, istanbulský novinář pracující v podobném médiu jako je SECURITY magazín, mi loni během setkání v Číně říkal, jak moc se změnilo Turecko, které osobně znám díky mým návštěvám v roce 1997 a 2007. Turecko, kde se ve velkých městech potkával tradiční venkov s moderní dobou, pulzující Taksim v Istanbulu, kde se ozývala západní hudba, byla cítit marihuana, a mladí Turci a Turkyně se procházely ulicemi ruku v ruce.

Mustafa Kemal Atatürk statue

Turecko, které ctilo svého otce zakladatele Mustafu Kemala Ataturka, který mimo jiné vyhlásil, že žena není majetkem svého muže je po pokusu o převrat definitivně pryč.

To nové, Erdoganovo Turecko je jiné. Lidé se bojí chovat svobodně, na poslech hudby, či „ubalení špeka“ se zavírají v bytech a třesou se, zda je někdo neudá. To že je někdo homosexuál je opět přísně střeženým tajemstvím.

Snaha armády udržet sekulární stát byla zašlapána do země samotnými občany Turecka, kteří si prostě změnu nepřejí, lidmi, kterým vyhovuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vláda silné ruky. Nestojí o západní směřování a možná se jim i stýská po zašlé slávě Osmanského impéria.

Snaha zachovat Turecko jako sekulární stát byla zničena i postojem Západu, USA a Ruska, kteří vyjádřili podporu „demokraticky“ zvolenému vedení země, tedy Erdoganovi, který se vůbec netají tím, že islám je pro Turecko tím nejlepším, co ho může potkat.

To USA, kde slavný Druhý dodatek ústavy říká, že v případě, že by nastoupila tyranská vláda, která by se pokusila omezovat základní práva lidu a kterou by se nepodařilo odvolat skrze politický proces, ji občané mohou svrhnout za použití zbraní.

Kdo tedy chce, aby Turecko bylo islámským státem? Západ? Arabské státy? Rusko?

V procesech, které nyní započnou, budou Erdoganem odhozeny jakékoliv zbytky západních zvyklostí a zúčtuje se všemi svými nepřáteli. Kurdové se mají na co těšit. A vše se bude dít za tichého souhlasu Západu, protože Erdogan byl přece demokraticky zvolen. Je již 13 let prezidentem a hned tak jím být neskončí. Sultán Erdogan bude vládnout dlouho.

Psali jsme: V Turecku probíhají rozsáhlé čistky a zatýkání

Ostatně viděli jste tváře lidí, kteří lynčovali vojáky? Dlouhé bradky, vzhled jako vojáci teroristického Islámského státu, který Erdogan podporuje. Tohle je v NATO a tohle chceme do EU?

Milý novinářský kolego, prohráli jste a je mi to moc líto...

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace