KOMENTÁŘ: Agresivní ruské chování může urychlit vstup Ukrajiny do NATO

KOMENTÁŘ: Agresivní ruské chování může urychlit vstup Ukrajiny do NATO
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Karikatura Vladimira Putina
10 / 04 / 2021, 09:00

Nejnovější rusko-ukrajinské tenze mohu mít pro Moskvu daleko závažnější dohru, a to členství Ukrajiny v NATO. Otázka je, zda si to Rusko uvědomuje.

Zostřené rusko-ukrajinské spory vypukly znovu velmi silně naplno. Ruská vojska se soustředí na společné hranici a ministr zahraničí Lavrov vyhrožuje nepokrytě Ukrajině zničením. Obě znepřátelené strany se pak vzájemně obviňují z toho, kdo eskaluje násilí v nedávno zamrzlém konfliktu na východní Ukrajině. Politická elita Ukrajiny má obavy, aby se Rusko nezmocnilo stejně jako v roce 2014 Krymu i další části ukrajinského území.

Ukrajině vyjádřil solidaritu Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg i americký prezident Joe Biden. Je zřetelné, že Rusko svým chováním chce ,,odstrašit" NATO z oblasti, které si samo nárokuje, a vojenskými manévry dává jasně najevo, kdo je zde pánem". Stále si činí imaginární mocenskopolitické či teritoriální nároky na Ukrajinu a stále ji má zařazenou ve své sféře vlivu.

Tyto nároky však reálně neexistují, protože ani nemohou. Sovětský svaz je už dávnou minulostí a Ukrajina není o nic méně suverénním nástupnickým státem než Rusko. To však dlouhodobě nechápe novou geopolitickou realitu po roce 1991, kdy se Sovětský svaz rozpadl a touží po jakémsi návratu do imperiálních časů, kdy Sovětský svaz byl jedním z klíčových mocenskopolitických činitelů.

Rusko nestrávilo psychologicky rozpad Sovětského svazu a snížení jeho teritoriální moci a současně šíření vlivu NATO dál na východ. Tím méně je však možné si činit již zvýšené nároky na suverénní zemi, protože ta si jde přirozeně svou vlastní cestou, nezávisle na Rusku a dalších zemích. Stejně jako už dávno neplatí výsledky druhé světové války, není možné si ze strany Ruska činit na někom nějaké teritorální nároky. Rusko se však poněkud naivně domnívá, že vojenskými manévry u hranice může odstrašit NATO z oblasti a současně odstrašit Ukrajinu, aby se vydala novým, možná západním směrem.

Výsledkem však může být pravý opak, a to konečné začlenění Ukrajiny nejen do NATO, ale dalších západních struktur. Ostatně v podobném duchu hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s již zmíněným generálním tajemníkem NATO Stoltenbergem. Zelenskyj Stoltenbergovi řekl, že jediným způsobem, jak účinně ukončit vleklou válku na Donbasu, je začlenění Ukrajiny do NATO. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to pro Ukrajinu trvalé zabezpečení proti pronikání ruského vlivu, a to i vojenského. S posunem vlivu NATO v citilivém regionu Ukrajiny by Rusko nemohlo nic dělat, protože pokud by Ukrajina vstoupila do NATO, bylo by to jen a pouze jejím suverénním rozhodnutím.

Není však jisté, jestli Ukrajina nakonec do NATO vstoupí, jedná se o dost složitý proces, který akcentuje jednak historii Ukrajiny a jednak současnou spletitou geopolitickou situaci. Pro začlenění do Severoatlantické aliance se ostatně nevyslovuje ani polovina Ukrajinců, mnoho z nich se nechce stát členem žádného bloku a zastává konzervativnější názory. Tak uvidíme, kde bude Ukrajina třeba za 5-10 let.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace