Turecký vpád na sever Sýrie je kromě neschopnosti mezinárodního společenstva i selháním Američanů, kteří vyklidili prostor a nechali Kurdy napospas krvelačnému Turkovi, který si na ně ostří svou šavli.
Turecká invaze do severní Sýrie, která má zlikvidovat ,,teroristy", jak je prezident Erdogan tak rád nazývá, odhalila v plné nahotě neschopnost Západu v čele s USA čelit rozpínavosti a mocenské aroganci Erdoganova režimu. Ten zkouší, jak daleko jen může zajít, a vzhledem k tomu, že mu to zatím prochází, bude ještě více ,,tvrdit" muziku v severní Sýrii, ale později i samozřejmě jinde.
Kurdové, jejichž technické a zbraňové zázemí se nemůže měřit s druhou nějvětší armádou v rámci NATO, jsou tak ponecháni napospas Turecku, které si vyřizuje jednoduše účty. Přitom ,,teroristé", jak kurdské milice Turecko nazývá, sehráli podstatnou úlohu v boji se skutečnými teroristy z Islámského státu. Američané, kteří jsou bezprostředním viníkem situace, přitom mohli v severní Sýrii zůstat, a Turecko by se k invazi přirozeně neodvážilo. Těžko čekat, že by spojenci v NATO šli do vojenského konfliktu, kdyby Turecko provedlo invazi i přes vojenskou přítomnost Američanů. V médiích se objevili informace, že stažení amerických vojsk bylo součástí nějakého blíže nespecifikovaného obchodu s Tureckem již před rokem. Možná nám prezident Trump, proti němuž sílí protesty, k tomu něco řekne zavčasu více.
Ale zpět na bojiště. Je jasné, že krveprolití se může v severní Sýrii stupňovat. Islamistické bojůvky, kteří jsou těmi skutečnými teroristy, placení Erdoganem, vraždí v regionu civilisty včetně předních kurdských politiků - generální tajemnice strany Budoucnost Sýrie Hevrin Chalafové byla brutálně sprovozena ze světa. Jaký masakr donutí západní společenství včetně USA konečně jednat? Genocida Kurdů? Na každý pád je zde jasně viditelná a neskrývaná licoměrnost Západu, který nechce jít do střetu s Tureckem, protože je přece členem NATO, a tento případný konflikt by mohl přece vhánět Turecko do ruské náruče. V ní už mimochodem ,,tak trochu" je, a netýká se to zdaleka ani nákupu ruských protivzdušných systémů S-400, ale i další čilou vojensko-technickou spoluprací. Rusko jako náhradu za letouny F-35 například nabízí alternativu v podobě Su-57, a tak bychom mohli pokračovat dále.
To je také důvod, proč Kurdové dosud nemají svůj stát, jehož vznik jim byl po první světové válce v roce 1920 mimo jiné západními státy přislíben. Západ opět nechce riskovat bezprostřední zhoršení vztahů s Tureckem, ale i dalšími státy, kdyby vznik kurdského státu podpořil. Proč by si ale Kurdové svůj stát nezasloužili, když například Kosované už vlastní mají, i když vznikl v rozporu s mezinárodním právem? O co méně jsou Kurdové než Kosované? Kurdové, kteří po americkém boku statečně bojovali, aby zapudili teroristický Islámský stát, nyní zažívají zradu, jakýsi ,,kurdský Mnichov". Tu jsme si zažili i my v září 1938. Je zde jasně vidět, že USA zasáhne ve jménu svobody jen tam, kde má skutečně své zájmy, a ne v zájmu univerzální svobody, kterou se tak rády zaklínají, tam, kde skutečně hrozí genocida a ztráta svobody.
Jen připomeňme, že Turecko stojí za masovým vyvražďováním Arménů v letech 1915-1918. Genocida si vyžádala asi 1,5 milionů obětí. Čeká něco podobného Kurdy za nečinného přihlížení Západu a USA?