KOMENTÁŘ: Cenzurovaný Lavrov v OSN: Washington utratil 5 miliard dolarů na výchovu politiků v Kyjevě

KOMENTÁŘ: Cenzurovaný Lavrov v OSN: Washington utratil 5 miliard dolarů na výchovu politiků v Kyjevě
Autor fotografie: Sergej Lavrov FB|Popisek: Sergej Lavrov
21 / 09 / 2023, 14:00

Kdysi býval nadějným diplomatem, který však jednoho dne překročil krvavý Rubicon a není cesty zpět. Svých dogmat se ministr zahraničí ruské federace Sergej Lavrov musí držet až do konce svého působení, protože kdyby jen malinko ustoupil, vypadne v lepším případě z okna. Tak jako dopadl český ministr zahraničí Jan Masaryk.

Mainstreamová média si pečlivě vybírala z nedávných projevů státníků v OSN, aby následně uveřejnila jen ty „vhodné“. Za málo atraktivní, či lépe řečeno cenzuře podléhající, onálepkovala ten, který přednesl Sergej Lavrov. Zatímco Kancléř Scholz, prezident Pavel a ukrajinský prezident Zelenskyj se skvěli na prvních stranách s palcovými titulky, z kontextu nevytržené Lavrovovo vystoupení najdete tak možná na ruské agentuře TASS. 

Ale ani to není pro svobodné novináře důvod, proč se nad jeho „rekapitulací“ stávajícího stavu nezamyslet. Putinův Ministr zahraničí už tradičně obvinil USA a jejich spojence, že se od rozpadu Sovětského svazu otevřeně vměšují do ukrajinských záležitostí a existují prý důkazy, že krizi v této zemi vymysleli, zopakoval Lavrov svojí mantru, kterou vytahuje při každé příležitosti.

„Washington utratil 5 miliard dolarů na výchovu politiků v Kyjevě, kteří jsou přístupní Západu. Všechna fakta o tom, jak byla ukrajinská krize vytvořena, jsou již dlouho veřejná, ale jsou činěny pokusy je všemi prostředky bagatelizovat, odčinit celou historii až do roku 2014,“ řekl ministr a v souvislosti připomněl nahraný telefonát náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandové z roku 2014 před Majdanem.

Ta se v telefonickém hovoru z nezakódovaného zařízení s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreyem Pyattem vyjádřila vulgárně o Evropské unii (,,Fuck EU") a radila, že by opoziční předák Vitalij Kličko neměl sedět ve vládě a Američanům by při prosazování jejich zájmů mohla pomoct přítomnost diplomata OSN na Ukrajině. O pěti miliardách nepadlo sice tehdy ani slovo, ale jaký jasnější důkaz o vměšování a tahání za nitky je potřeba? Otázkou je, zda to Ukrajincům vadilo? Dost možná, že Washington utratil takovou částku na výchovu politiků, ale neutrácí ji i Rusko na svůj trolling? Na výchovu voličů? Na vymývání mozků občan svobodných států na sociálních sítích. A to nejen v ČR. Stačí se podívat na volební preference na Slovensku a první stránky světových novin, které v případě vítězství Roberta Fica už nepočítají se Slovenskem jako se spojencem! Nevrátí se temná éra slovenských dějin? Nepovstane opět slovenský klerofašistický štát? 

V každém případě Rusko a USA si nemají co vyčítat, vždycky si na mezinárodní scéně v dobách studené války dělaly, co chtěly. Jedni platili imaginárními penězi, kterých si mohou vytisknout podle potřeby, druzí vyhrožovali silou. Jedni svrhávali a korumpovali režimy kvůli ropě, jako v případě Íránu, druzí posílaly tanky do střední Evropy, aby potlačili semínko svobodného myšlení. Jedni se snaží korumpovat elity, druzí plebs. Kvalita proti kvantitě. Jako by to v divoké přírodě nefungovalo jinak...

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.