KOMENTÁŘ: Naši proputinovští kolaboranti volají po zastavení bojů. Jejich kremelský chlebodárce pro to nemá zatím důvod

KOMENTÁŘ: Naši proputinovští kolaboranti volají po zastavení bojů. Jejich kremelský chlebodárce pro to nemá zatím důvod
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Sergej Šojgu a Vladimir Putin
23 / 04 / 2022, 13:00

Česká hlásná proputinovská trouba v podobě dezinformátorů všech odstínů, různých podporovatelů, až po fanatické a nekritické obdivovatele ruské politiky volá po tom, aby se zastavily boje, nedodávaly zbraně Ukrajině a uzavřel mír. Takový scénář je však momentálně pro Vladimira Putina nepřijatelný, protože jeho strategií je nejednat s ukrajinskou stranou v žádném případě jako rovný s rovným, ale jako s poraženým, až se splní úkoly ,,speciální vojenské operace".

Česká proputinovská klika v čele s hlasitými dezinformátory a nekritickými obdivovateli Vladimira Putina pléduje za to, aby Západ přestal dodávat napadené zemi zbraně, sedlo se k jednacímu stolu ohledně budoucího uspořádání těžce zkoušené země. Na druhé straně tato prokremelská kotérie chce, aby se zastavily boje na obou stranách, což ovšem nedává smysl. Složení zbraní ze strany Ukrajiny by se rovnalo kapitulaci, a to by Ukrajinci Volodymyru Zelenskému nikdy po počátečním hrdinném odporu neodpustili.

Čeští kremloboti nechápou, že Ukrajina prostě zbraně od Západu potřebuje, byla napadena a brání svou svrchovanost proti agresorovi, který zaútočil na svobodnou zemi, jinak se vydá napospas silnějšímu soupeři. Pokud by se toto nedělo, Ukrajina skončí v konfliktu jako poražený a jednání o dalším uspořádání země se už nepovedou jako rovný s rovným, ale jako poražený s vítězem, z čehož by samozřejmě těžilo Rusko, jež právě o toto usiluje.

Proputinovské kruhy u nás druhým dechem říkají, že je třeba vyvinout tlak na Putina, aby zastavil řinčení zbraní. To by chtěla určitě Ukrajina, druhá strana konfliktu už nikoliv. Je to toliko naivní představa, protože nebyly splněny cíle ,,speciální vojenské operace", tak proč by to Rusko dělalo. Putin tak nemá momentálně zájem na tom, aby se konaly nějaké kulaté stoly, kde by se hovořilo podrobněji o politických a územních poměrech poté, co utichnou zbraně. Putin potřebuje posílit svou pozici a ,,přinést" hmatatelný výsledek válečného konfliktu, zvlášť když se blíží oslavy květnového vítězství.

A hmatatelné výsledky zatím nemá, proto spustil novou ofenzivu s cílem ovládnout východ a jih Ukrajiny. Do té doby si s Ukrajinci za jeden stůl nesedne, vstřícné návrhy ještě před několika týdny tak byly jen kouřovou clonou, protože Putin ve skutečnosti nechtěl jednat o ničem. Kdyby tak učinil, z jeho pohledu by se to rovnalo porážce a oslabení jeho politické pozice v Kremlu a úplné politické ztroskotání  ,,speciální vojenské operace". Putin tak hraje o sebe, a je to z jeho pohledu vysoká hra, přičemž výsledek války tak nabývá prvořadého významu, protože má potenciál závážně promluvit do vnitroruských poměrů.

Další strategie Západu tak musí být jasně čitelná - i dále podporovat Ukrajinu nejmodernějšími zbraňovými systémy, co možná nejrychleji, protože klíčové boje na východu a jihu Ukrajiny právě probíhají. Pokud by ruské jednotky tato velká území ovládly, dalo by se hovořit o tom, že Putin již má onen hmatatelný výsledek, který může doma ,,prodat" a ospravedlnit vojenskou invazi. Nebylo by pak pochyb o tom, jaký osud by tamní ukrajinské obyvatelstvo čekalo. To, co vyčítají neustále lživě Rusové Ukrajincům - perzekuce ruského obyvatelstva na východě, vymyšlenou genocidu, by nastalo skutečně, ale v tomto případě v opačném gardu. 

 

 

Tagy článku