KOMENTÁŘ: Další z londýnských incidentů - systém tuhle nenávist řešit neumí

KOMENTÁŘ: Další z londýnských incidentů - systém tuhle nenávist řešit neumí
03 / 02 / 2020, 14:00

Dvacetiletý vrah, kterého zastřelila policie v Londýně po posledním teroristickém útoku, nebyl v žádném představitelném ohledu náhodným útočníkem. Policie o něm věděla od dubna 2018, a o měsíc později byl poprvé zadržen. To mu bylo 17 let. Zjistila, že se na internetu učil, jak vyrábět výbušniny a provádět teroristické útoky. Projevoval se mimořádně násilně. V listopadu 2018 byl shledán vinným ze zločinů se vztahem k terorismu. Dostal tři roky a čtyři měsíce. A po polovině trestu byl propuštěn. A teď je mrtev, ale spolu s ním dva další lidé.

Někdo, kdo se ve Spojeném království, tolik přeopatrném na vlastnictví třeba kuchyňských nožů, dopustí zločinů ve spojitosti s terorismem, kdo na sociálních sítích oslavuje Islámský stát, pořizuje si manuál boje s nožem a nabádá svou přítelkyni k vraždě jejích rodičů, o jezídských ženách se veřejně vyjadřuje, že je jako otrokyně lze podle zásad islámu znásilňovat, je po polovině trestu automaticky propuštěn. A sledován. Aby náhodou neudělal něco, čím dříve opakovaně vyhrožoval. Již jen představa nákladů na obsluhu trestu a prevence pro někoho tak zbytečného je děsivá.Zavřít potenciálního teroristu může, pustit musí. Nadto do fešáckého vězení, kde má přístup ke své literatuře a k němu zase má přístup nějaký poučený duchovní, chodí se pětkrát denně modlit, vyžaduje svou speciální stravu, na kterou má nárok, a získá zde nové kontakty a zkušenosti. A také se prohloubí jeho iracionální, leč existující frustrace z prostředí, v němž žije, a kterou se pak pokusí při nějaké příležitosti vybít. A zatímco my přemýšlíme, jestli výrok zpochybňující jistotu, že za klimatickou změnu může člověk, je nenávistný a lze jej vytěsňovat až kriminalizovat, ve vyznavačích oné ideologie bobtná skutečná nenávist, která se promítá do skutečného života. A zatímco pokusy o cenzuru nebo zabavování vidliček a motyček systému jdou, té opravdové a nebezpečné nenávisti se postavit neumí. neumí ji léčit, neumí ji zakázat. Místo toho kdekdo učeně argumentuje na téma práva "občanů" Islámského státu vracet se do Evropy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.