KOMENTÁŘ: Dvě demonstrace, dva různé světy. Skuteční vlastenci vystoupili v neděli

KOMENTÁŘ: Dvě demonstrace, dva různé světy. Skuteční vlastenci vystoupili v neděli
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Demonstrace na Václavském náměstí
02 / 11 / 2022, 13:00

O uplynulém víkendu jsme byli svědky dvou po sobě jdoucích demonstrací na Václavském náměstí. Obě se zašťiťovaly svobodami a demokracií, avšak jen jedna z nich to dokázala názorně - ta v neděli.

Dvě demonstrace těsně po sobě se konaly v pátek a neděli minulý týden. Obě shromáždění si byly podobné, přesto však jiné. První z nich svolal známý proruský dezinformátor Ladislav Vrabel, který se netají tím, že chce svrhnout vládu nátlakovými akcemi. Druhá demonstrace proběhla pod taktovkou spolku Milion chvilek pro demokracii a je nutné ji vnímat jako odpověď na tu první.

Obě demonstrace se zašťiťovaly svobodou, demokracií a vlastenectvím, to však v případě Vrabelovy akce je pouze nátěr, slupka. O žádné svobody či demokracii jim ve skutečnosti nejde, nýbrž o rozvrat, čímž se nijak netají. Vrabel prohlásil již několikrát, že usiluje o změnu tohoto ,,režimu", protože zde vládne totalita (koho?) a cenzura (jaká?). Jeho pojetí demokracie je ve skutečnosti zavedení autoritářského režimu, který by měl řadu shodných rysů s tím ruským, který by mu vyhovoval více.

Co nás na páteční demonstraci ovšem nejvíce zarazí, je útočnost, vulgárnost, verbální agresivita a konfrontační styl většiny účastníků, možná bychom s nadsázkou mohli říct proruského kabinetu kuriozit. Vrcholem pátečního odpoledne tak byl lehce pomatený pán, který řekl, že se budou obsazovat vládní budovy i Česká televize. Patentovaní demokrati.

V neděli se nám naskytl úplně jiný obrázek. Smířlivá, klidná demonstrace, jež ostře kontrastovala s agresivním vyzněním té první. Právě zde se sešli vlastenci, protože vrabelovci ve skutečnosti žádní vlastenci nejsou, jenom Putinovi všehoschopní lokajové, kteří usilují o to zničit naše tradiční pilíře, na nichž ČR stojí - členství v NATO, EU a dalších prozápadních strukturách. A chtějí především kormidlo obrátit na východ.

Skutečný vlastenec tak přišel na nedělní demonstraci ,,chvilkařů", protože právě on stojí pevně za Ukrajinou a ví, že pokud by statečně bojující obránci padli, tak to pro ČR a další státy NATO znamená bezprostřední bezpečnostní riziko. Vrabelovci žijí ve vlastním paralelním vesmíru, kde neplatí žádné zákony, kde rozhoduje zákon ulice, kde platí anarchie.

Této ruské páté koloně v ČR nastavili ,,chvilkaři" v neděli zrcadlo - klidně, věcně, s potřebným nadhledem a hlavně bez zbytečné verbální agresivity. To však Vrabel a jeho poslušní nohsledi nedokáží, jejich cestou je totiž destrukce stávajících pořádků. Možná by si měli ale od ,,chvilkařů" vzít alespoň projednou příklad.
Tagy článku