KOMENTÁŘ: Fantasmagorie dezinformátorů vrcholí: Letouny F-35 pro jaderný útok na Rusko, nacistická Ukrajina a osvoboditel Putin

KOMENTÁŘ: Fantasmagorie dezinformátorů vrcholí: Letouny F-35 pro jaderný útok na Rusko, nacistická Ukrajina a osvoboditel Putin
Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr public domain|Popisek: Letoun F-35
08 / 05 / 2023, 13:00

S prodlužující se válkou na Ukrajině, zhoršenou ekonomickou situací takřka úměrně roste aktivita tuzemské proruské dezinformátorské scény. Její přední postavou je aktivista Ladislav Vrabel, který vypouští do éteru skutečné ,,perly". Horší ovšem je, že přibývá lidí, kteří mu a jiným v době existence sociálních sítí a digitalizace věří.

Dezinformační scéna je čím dál hlasitější a agresivnější nejen na Slovensku, našeho východního souseda, ale také u nás. Její asi nejznámější figurou je aktivista a bývalý podnikatel Ladislav Vrabel. Ten  odešel před několika dny od soudu s podmínkou za svůj výrok, že česká vláda chce útočit jadernými hlavicemi z letounů F-35 na Rusko. Vrabel je však ,,památný" dalšími nepodloženými tvrzeními, třeba že na Ukrajině probíhá občanská válka, tuto zemi ovládli nacisté, nebo že ruský prezident Vladimir Putin ji ve skutečnosti od nacismu osvobozuje. Výše uvedené již bylo mimochodem dávno vyvráceno ,,tvrdými fakty".

Vrabel pravidelně zásobuje své příznivce na svých sociálních sítích novými bombastickými zjištěními, na kterých však není ani zbla pravdy. A dobře je to vidět například na smlouvě DCA, tedy obranném paktu s USA. Podle Vrabela budou důsledky takové smlouvy neblahé a neváhá ujednání a americkou stranou přirovnat k okupaci Československa ze srpna 1968. Zatímco Sověti v srpnu 1968 byli bez diskuse okupanti, zabíjeli československé občany, Američané jsou v roli spojenců, kteří nám pomáhají. Tolik k zásadnímu rozdílu.

Další viditelnou postavou naší dezinformační scény je pak Pavel Zítko, který vybíral peníze na svou prezidentskou kandidaturu. Ale ne proto, že by se chtěl stát skutečně novou hlavou státu, ale finanční prostředky chtěl použít na své dluhy a na předměty denní spotřeby. Zítko, jinak také zapálený bojovník proti očkování, vešel především ve známost tím, že pořádá ,,hony" na lékaře a vědce, kterým vyhrožuje nejen kvůli covidu. Známé dezinformátorské duo Patrik Tušl a Tomáš Čermák patří ke skupině lidí, které nenávidí Ukrajince a podněcují k nenávisti proti tomuto národu. Tušl vyfasoval za svá videa trest natvrdo, Čermák byl odsouzen na 5,5 let do vězení za podporu terorismu, když vyzýval lidi, aby udělali vše proti tomu, a to včetně násilných prostředků, aby nebyl přijat pandemický zákon.

Bývalá novinářka a reportérka TV Nova Jana Peterková již také stihla přejít na dezinformátorský břeh. Lidé si ji budou pamatovat z doby, kdy byla přítelkyní kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Peterková se stala horlivou odpůrkyní očkování, v jednom z živých vystoupení odvysílala informaci, že po očkování proti covidu zemřelo v pečovatelském domě několik lidí. Na Peterkovou byla podána žaloba a bývalá novinářka podle pravomocného rozhodnutí musí zaplatit odškodné a omluvit se žalující straně.

Jindřich Rajchl, aktivista a předseda strany PRO, je na rozdíl zmíněných dezinformátorů umírněným představitelem. Je spíš manipulátorem než na prvním místě dezinformátorem. A to hlavně proto, že má neskrývané politické ambice a že se část jeho programu překrývá s tradičními politickými stranami, s nimiž by mohl jednou vytvořit koalici. Rajchlovi však v prvé řadě nejde o lidi, které vábí na Václavské náměstí, ale hlavně o svůj prospěch. Výhodu má v tom, že je na rozdíl od Peterkové, Tušla a dalších zdatným rétorem a má určité přesvědčovací schopnosti. Rajchl si neodpustil několik lživých výroků, kdy například tvrdil, že v únoru tohoto roku už nebude mít ČR žádný plyn, že litr nafty bude stát 150 korun a další.

Kromě Rajchla, který je jako advokát zajištěný, pak spojuje všechny další jmenované jeden zásadní činitel, a tím je trvalá sociální frustrace, která stále sílí. Dezinformátoři se tak se zhoršující se ekonomickou situací dále radikalizují, a proto mohou padat na Václavském náměstí výzvy k obsazování vládních budov. Je na druhé straně jasné, že tímto nedocílí zlepšení jejich sociální situace, ale možná ještě mohou skončit ve vězení.

Nicméně platí zásada, že čím ekonomicky hůře pro pro ČR a pro ně osobně, tím hlasitější budou, a tím jejich výroky budou nabývat na absurdnosti. Vrabel a další žijí ve vlastním světě, který je paralelní dimenzí, jejich požadavky by ve skutečnosti přivodily nepochybně politický, hospodářský a kulturní rozvrat v naší zemi. A také modifikaci liberálního politického systému v autoritářštější vedení země.


Tagy článku