KOMENTÁŘ: Farský se zachoval se složením mandátu správně, měl tak ale učinit už na začátku

KOMENTÁŘ: Farský se zachoval se složením mandátu správně, měl tak ale učinit už na začátku
Autor fotografie: Aleš Vopat, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Jan Farský
20 / 01 / 2022, 17:30

Jan Farský, který bude několik měsíců stážovat v USA, a chtěl zahraniční projekt skloubit s výkonem poslaneckého mandátu, se rozhodl nakonec složit svůj mandát. Jestliže na začátku měl podporu svých koaličních partnerů, posléze ji postupně ztrácel, a tak se rozhodl nezatěžovat vládu a raději se vzdal poslaneckého mandátu. Je to správné řešení. Na druhou stranu se měl Farský rozhodnout takto už dříve a nezavdat zbytečným rozporům v koaliční vládě. Anebo neměl vůbec kandidovat do Poslanecké sněmovny. Věděl už před volbami, že mu jeho zahraniční stáž vyšla.

Byl to na začátku jeden z neuralgických bodů pětikoaliční vlády. Jan Farský, výrazná tvář hnutí STAN, po volbách deklaroval, že poletí na šestiměsíční stáž (ve skutečnosti osmiměsíční) do USA, a podotkl, že dokáže skloubit svůj pobyt v zahraničí i s prací poslance. Pokud měl Farský zpočátku podporu koaličních partnerů, ta začala postupně slábnout a na poslance se začala valit kritika i z vlastních řad.

Na to už Farský musel adekvátně reagovat a zvolil řešení, které je za dané situace jediné možné - složí mandát, aby podle vlastních slov nezatěžoval novou vládu a nekomplikoval její fungování. Na druhou stranu si nová vláda mohla ušetřit starosti, kdyby se Farský rozhoupal již dříve. Věděl ještě před volbami, že mu stáž vyšla, přesto kandidoval. Buď měl tedy ihned po skončení voleb složit mandát, nebo raději vůbec nakandidovat. Takhle vláda ,,zalevno" nahrála opozici na smeč. 

Složení mandátu Farskému umožní plně se věnovat své zahraniční stáži, protože skloubit plnohodnotně obě práce dohromady - projekt v USA a práci zákonodárce - je víceméně nemožné. Kdyby na to řešení Farský přes kritiku přistoupil, jedna práce by vždy musela zákonitě trpět a nelze v tomto případě sedět na dvou židlích.

Farský tak zbavil vládu zatěžující koule na noze, protože pokud by trval na původním rozhodnutí pokračovat v poslanecké práci a zároveň stážovat v USA, mohlo by to vnést do koaliční vlády hlubší rozpory. A to je to poslední, co nově ustavená Fialova vlády v současné době potřebuje.

 

Tagy článku