Komentář Institutu pro energetiku: Ochrana spotřebitelů v energetice již nehraje roli

Komentář Institutu pro energetiku: Ochrana spotřebitelů v energetice již nehraje roli
10 / 02 / 2020, 11:00

Security magazín informoval v článku ,,Energetický regulační úřad bude regulovat prostřednictvím externích poradců" o podivnostech na Energetickém regulačním úřadu (ERÚ), které provázejí projednávání zásad cenové regulace pro roky 2021 až 2025. Cenovou regulaci mají za ERÚ nově s regulovanými subjekty dojednávat externí poradci, nikoliv ERÚ samotné. Situaci nyní komentuje i Institut pro Energetiku.

Není to můj článek, rád bych s ním nesouhlasil, ale bohužel s ním nemohu nesouhlasit. K tomu, že situace je mnohem, mnohem horší, a to nejen v regulaci, pár poznámek.

Již odvolání dvou členů Rady ERÚ v červenci 2019 z důvodu, že byli údajně v letech 2017-2019 systematicky ovlivňování regulovanými subjekty. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které změnu, dle energetického zákona, navrhlo, ji však dodnes nebylo schopno doložit důkazy o ovlivňování a ani důsledky tohoto údajného ovlivňování na spotřebitele. Změna se mění ve špatnou frašku, pokud si uvědomíme, že někteří „noví“ i zůstávající členové Rady ERÚ působili v ERÚ již v době solárního boomu, a to dokonce i jako jeho spoluautoři. Skutečnost, že tito dnešní členové Rady ERÚ již roce 2010 plnili písemné příkazy regulovaných subjektů, tedy to, co u odvolaných členů dosud ministerstvo není schopno dokázat, mění tuctovou frašku výměny na doslova špičkové dílo.

V návaznosti na změny již asi nemůže překvapit skutečnost, že nepřenositelný výkon státní správy, regulaci, jako jeden z hlavních úkolů Energetického regulačního úřadu, vykonávají pro ERÚ externisté. Stejně tak smutná skutečnost, že byli z procesu regulace vyblokováni spotřebitelé. To, že ochrana spotřebitelů je uvedena v energetickém zákonu jako první povinnost ERÚ, již zjevně nehraje žádnou roli.

Ostatně k ochraně spotřebitelů zcela určitě nepřispělo ani zrušení odboru kontroly nákladů, který vytvořila předsedkyně ERÚ právě na kontrolu přiměřenosti nákladů regulovaných subjektů, které se promítají do cen pro spotřebitele. Na tyto a další „přešlapy“ Energetického regulačního úřadu a ministerstva by si všichni spotřebitelé měli vzpomenout, až nastane dramatický nárůst cen elektřiny, který mnoho z nich uvrhne do „energetické chudoby“…..

 

Autor: Ivan Noveský, předseda Institut pro energetiku

Tagy článku