Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Izraelská vlajka
Izrael se doposud výrazně nezapojil do vojenské podpory Ukrajiny. Nebo alespoň ne z hlediska dodávek vojenské techniky. Svou vojenskou pomoc však Izrael prokazuje jinými způsoby. Je evidentní, že Rusko vojensky podporuje Írán, který je v bezpečnostních kruzích Západu vnímán jako obrovské riziko. A právě vojenskou pomoc od Íránu se snaží Izrael účinně eliminovat.
Na konci ledna zaútočily na íránskou zbrojní továrnu ve městě Isfahán tři neznámé bezpilotní letouny. Podle íránských zdrojů nezpůsobily velké škody, podle nezávislých pozorovatelů tomu bylo právě naopak, škody prý byly obrovské. A tady si dovolím ocitovat tweet Jaroslava Trofimova, šéfa zahraničního zpravodajství The Wall Street Journal: „Pokud to byl Izrael, čemuž, jak se zdá, všichni věří, a pokud byla vážně poškozena íránská bezpilotní letadla a zařízení na výrobu balistických střel, tak je to zatraceně víc, než dodávka 14 tanků (Ukrajině).“
Proč by tento útok na íránskou zbrojní továrnu měl Ukrajině pomoct? Rusko totiž při svých devastujících útocích proti ukrajinským cílům používá právě íránské drony. Vojenská spolupráce mezi Ruskem a Íránem je navíc v bezpečnostních kruzích všeobecně známá.
Osa Teherán-Moskva
Izrael dlouhodobě považuje Írán za bezprostřední ohrožení nejen své bezpečnosti, ale bezpečnosti celého regionu a de facto i celého světa. Ať je v Izraeli u moci jakákoli vláda, bezpečnostní strategie vůči Íránu a jeho jadernému programu zůstává vždy prioritou.
Nejspíš to bylo i jedním z témat, které diskutoval staronový premiér Netanjahu na své nedávné schůzce s Putinem. Po ní poskytl rozhovor CNN, ve kterém třeba řekl, že vůči Ukrajině „zvažuje“ poskytnutí „jiných druhů pomoci“, kromě té humanitární, a to kvůli „složitému vztahu“ Izraele s Ruskem a potřebě udržet si „svobodu jednání“ v Sýrii a ve snaze „udržet Írán pod kontrolou.“ Těžko říci, co si pod ,,jiným druhem pomoci” představit, můžou to být obrněné sanitky, může to být ale i likvidace íránské zbrojní továrny.
Pamatujete si ještě na termín „Osa zla“? Tento termín použil americký prezident George W. Bush přesně před 21 lety, v lednu roku 2002. Označil tak státy, které podporují terorismus a připravují výrobu atomových zbraní, aby je použily proti Západu. Jeden z tehdejších protagonistů osy zla ovšem představuje i dnes stejnou, ne-li větší hrozbu. A řeč je samozřejmě právě o Íránu. Osa zla se tak stala opět reálnou hrozbou, byť tentokrát vede z Teheránu do Moskvy.
Autor: Jan Bartošek (KDU-ČSL), poslanec PSP ČR, místopředseda PSP ČR