KOMENTÁŘ: Já neodejdu, i když mě obžalují. A zapamatujte si to

KOMENTÁŘ: Já neodejdu, i když mě obžalují. A zapamatujte si to
Autor: (CC BY 3.0 CZ)|Popisek: Andrej Babiš
21 / 04 / 2019, 09:00

Pokud státní zástupce obžaluje Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, sdělil premiér rezolutně, že i tak z funkce neodejde. ČR by tak byla skutečnou raritou - v čele vlády by úřadoval obžalovaný premiér.

Andrej Babiš stále říká, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovanou, někdo ji vytvořil na objednávku s cílem premiéra politicky zlikvidovat. Ať už je pravda jakákoliv, faktem je, že pokud by státní zástupce předsedu vlády opravdu obžaloval, měl by skončit a před soudem se případně očistit. Jinak už tak notně pošpiněná politická kultura utrpí ještě víc. Směrem do zahraničí by tak byl obžalovaný premiér velmi špatným signálem a snižovala by se tím nepochybně prestiž naší země, a to nejen v Bruselu. Vrcholné politické návštěvy by se totiž zajisté ptaly, jak je vůbec možné, že stojí v čele vlády někdo, kdo je obžalován a ,,vesele" si úřaduje dál a vlastně dělá, jako by se ho to netýkalo. 

Problém tkví v poměrně zásadním posunu vnímání těchto činů na rozdíl od 90. let, k čemuž samozřejmě dopomohla současná politická třída. Politikové odstupovali za mnohem menší prohřešky a nemuseli být obvinění ani obžalovaní, viz například kauza Jana Kalvody a jeho smyšleného titulu JUDr. Tehdy ještě nebyl tak vyvinutý ,,pud křeselzáchovy" jako dnes, kdy někteří politikové zřejmě navždy ustrnuli v parlamentu (viz Marek Benda) a nejsou schopní se normálně živit mimo politiky, protože jsou hezky placeni ze státního eráru.

Hnutí ANO by tak nepochybně prospělo, kdyby se Babiš stáhl do ústraní minimálně do doby, než se kauza vyřeší. Vládu by pak mohl převzít třeba Richard Brabec či schopná Alena Schillerová, Babišova pravá ruka. Jenže to premiér, jak už se nechal nekolikrát slyšet, nikdy neudělá, což si máme navíc všichni zapamatovat. Je to velká škoda pro už tak pokleslou politickou kulturu, která by se odstoupením Babiše z funkce alespoň částečně v očích lidí rehabilitovala. Bezskrupulózní lpění na politických funkcích za každou cenu jakožto chronická ,,nemoc mocných" je jevem mimořádně závadným, který ještě více snižuje politické řemeslo, protože politika, i když se nám to líbí nebo ne, řemeslem je, ale nemělo by být rozhodně doživotním.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace