KOMENTÁŘ: Jak si Putin vymyslel genocidu Rusů na Donbase. Argumentaci si vypůjčil od Hitlera

KOMENTÁŘ: Jak si Putin vymyslel genocidu Rusů na Donbase. Argumentaci si vypůjčil od Hitlera
Autor: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
15 / 04 / 2022, 13:00

Rusko s oblibou argumentuje genocidou ruskojazyčného obyvatelstva na Donbase, a proto mimo jiné byla také spuštěna ,,speciální vojenská operace", rozuměj svévolná agrese. Vladimir Putin se v tomto případě při zdůvodňování invaze zřejmě inspiroval Adolfem Hitlerem z kritického roku 1938.

Ukrajina se statečně brání již skoro dva měsíce ruskému agresorovi. Pokyn k útoku dal 24. února ráno ruský prezident Vladimir Putin za účelem ,,denacifikace a demilitarizace" Ukrajiny. Pak se důvody různě měnily, nicméně jedním z nich je také údajná genocida ruskojazyčného obyvatelstva, čímž vytvořil záměrně živenou propagandou jakousi legendu, ve skutečnosti pouze utilitární legitimizační prostředek k tomu, aby ,,utlačované" Rusy ,,osvobodil" z ukrajinského jha a mohl vojensky vpadnout na území svého souseda.

Putin, aniž by si to možná sám uvědomoval, argumentuje stejně jako Adolf Hitler v roce 1938, který tvrdil, jak jsou sudetští Němci utlačováni, a že je to až nesnesitelné, proto je musí ,,osvobodit", jak dnes říká i Putin v případě Donbasu. Jaká ale byla tehdejší realita? Sudetoněmecký sbor dobrovolníků, známější jako Freikorps, respektive ordneři páchali jako pátá kolona Třetí říše jasně prokazatelné zločiny v pohraničí - provokace, záměrné ozbrojené střety, přepady četnických stanic, útoky na příslušníky Stráž obrany státu, únosy a vraždy.

Žádná genocida sudetských Němců se samozřejmě v roce 1938 nekonala, naopak to byl Edvard Beneš, který horlivě spřádal se svými spolupracovníky plány (zejména třetí a čtvrtý plán), jak uspokojit územní požadavky Německa. A šel velmi daleko v ústupcích, i když nemusel. Čtvrtý plán se však rovnal prakticky už částečné kapitulaci, protože se vzdával části územní suverenity a téměř odpovídal dikci nechvalně známého Karlovarského programu. Hitler tak začal v roce 1938 zesilovat tlak a veřejně lhal o tom, jak se utlačují v Československu sudetští Němci.

Analogicky postupuje Putin, který říká, že 8 let od ,,převratu" na Majdanu dochází k systematické genocidě ruského obyvatelstva ze strany Ukrajiny. Symptomatické potom je, že nepředložil jediný relevantní důkaz, že k tomu opravdu dochází, a vymýšlí si neustále pseudoargumenty. Jestli Putin považuje přijetí sporného jazykového zákona, jakkoli je to norma sporná, a kterým se zavádí ukrajinština jako jediný státní jazyk, za genocidu, tak by měl nejspíše vyhledat odbornou pomoc.

Museli bychom si také klást otázku, proč by Ukrajinci genocidu páchali? Jaký by to mělo účel? Zkompromitovat se před světovým společenstvím, Západem, když tam chce Ukrajina směřovat, minimálně tedy do EU, když ne do NATO? Nikdo za 8 let nepředložil relevantní důkaz, že na východě Ukrajiny skutečně dochází ke genocidě, důkazy o ní totiž neexistují. Naopak Putin způsobil, že na několik generací budou Ukrajinci Rusy žijící ve své zemi nenávidět a budou na ně nazírat skrz prsty. Tento příkop nepůjde zasypat i za několik desetiletí.

A nezapomínejme, kdo konflikt na východní Ukrajině vyvolal - byl to právě Putin, který zde nasadil své ,,zelené mužíčky", tedy neoznačené vojáky, kdy kopíroval scénář z anexe Krymu. Proruští separatisté, materiálně a finančně podporovaní Moskvou, začali v roce 2014 nikým nezváni obsazovat strategicky a průmyslově důležité části Luhanské a Doněcké oblasti a tento konflikt se rozhořel naplno. Ukrajina jako každý civilizovaný stát brání území, které si drze a neoprávněně nárokuje pod smyšlenými záminkami někdo jiný.

O genocidě nemůže být na východě Ukrajiny tedy ani řeči, vše je jen součástí promyšleného řetězu překroucených a lživých faktů, které si Putin přizpůsobuje tak, aby mohl vojensky intervenovat.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace