KOMENTÁŘ: V prezidentské kampani přituhuje. Je Jaroslav Bašta Putinovým trojským koněm?

KOMENTÁŘ: V prezidentské kampani přituhuje. Je Jaroslav Bašta Putinovým trojským koněm?
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Jaroslav Bašta a Vladimir Putin
03 / 01 / 2023, 09:00

Jaroslav Bašta je velmi rozporuplnou osobností, dá se říci tak trochu jako Jekyll a Hyde. Do okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy se nijak politicky neprojevoval, ale byl členem marxistického Hnutí revoluční mládeže (HRM). Za aktivity v tomto hnutí byl odsouzen a uvězněn, ale i tak se později stal signatářem Charty 77.

Dá se říci, že i Charta 77 pocházela z intelektuálně levicového prostředí, a tak do ní mohl Bašta celkem dobře zapadnout. Charta neusilovala o revoluci a změnu režimu, nekritizovala KSČ jako takovou, cílem bylo narovnat systém, jakým byl stát řízen, a vyslovovala se též pro dodržování lidských práv, jak se k tomu Československo zavázalo na Helsinské konferenci v roce 1975.

Po různých pozicích, ke kterým se vrátíme, je nyní Bašta kandidátem na prezidenta České republiky. V rámci své kandidatury poskytl rozhovor pro ruskou agenturu RIA Novosti. A opět se mu podařilo vypálit granát nevídaných rozměrů a důsledků, jež určitě nebudou mít pozitivní vliv na jeho prezidentskou kandidaturu. Doslova měl prohlásit:

„Evropský parlament je obdobou Nejvyššího sovětu Sovětského svazu, což byl nejvyšší orgán státní moci v SSSR v letech 1938 až 1989 a byl volen přímo občany. Evropská komise zase je jako ekvivalent politbyra ústředního výboru komunistické strany, a to z důvodu, že se komisaři více starají o své vlastní zájmy a zpravidla se rekrutují z neúspěšných politiků na národní úrovni.

V naší zemi a zemích střední Evropy se studium příčin rozpadu SSSR stává stále naléhavějším tématem. Největší ideologickou chybou sovětského vedení v 80. letech byl podle mého názoru pokus o reformu státního systému a sovětské společnosti. Vedlo to pouze k nárůstu nacionalismu téměř ve všech svazových republikách.“

K tomu není moc co dodat, kandidát na prezidenta ČR, jež je členem NATO a EU svým způsobem adoruje SSSR. A to se nezdá být vhodné.

K minulosti prezidentského kandidáta lze dodat, že působil na FBIS (dnes BIS) až do úrovně náměstka, byl členem lustrační komise, byť marxista, zřejmě převážil podpis Charty 77, a byl rovněž velvyslancem na Ukrajině a v Rusku. Takže by měl být odborník na státobezpečnostní oblast, na státy Ukrajina a Rusko, jejich vztahy a problémy a mentalitu obyvatelstva. A v době, kdy Rusko má s EU poměrně vyhrocené vztahy, pronést něco tak škodlivého pro EU je k neuvěření.

Možná by Bašta měl zvážit stažení své kandidatury na prezidenta ČR, kdy z jeho výroku pro RIA Novosti je celkem evidentní, že možná bude více hájit zájmy jiné mocnosti mimo EU než zájmy ČR a EU.

Od dob T. G. Masaryka se nám ti prezidenti moc nedaří, snad ten příští konečně dá věci konečně do pořádku.

 

Zdroj: RIA Novosti, pametnaroda.cz, advojka.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.