KOMENTÁŘ: Kalousek přirovnal husity k vrahům Islámského státu

KOMENTÁŘ: Kalousek přirovnal husity k vrahům Islámského státu
Autor fotografie: Public Domain|Popisek: Socha Žižky v Praze
03 / 11 / 2020, 20:00

Vraždy ve Vídni, vraždy na univerzitě v Kábulu, vraždy v Nice.. Zvláštní, jak mi zvěrstva ,,Islámského státu” vždycky připomenou zvěrstva ,,husitského revolučního hnutí” u nás. Stejná šablona. Což abychom ji odstranili z našich pozitivních tradic?

Divíte se, co to čtete? Ne, to opravdu nejsou slova redaktorů SECURITY magazínu, ale slova bývalého ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. Tento oslnivý výplod Kalouskova mozku se objevil dnes na Twitteru tohoto politika.

A aby opravdu ukázal, jak husity nenávidí, nazývá husitství výrazem „husitské revoluční hnutí“, tedy výrazem komunistickým, jakoby snad husité a nejzrůdnější ideologie 20. století spolu měly něco společného.

Přívrženci reforem Jana Husa očekávali změny a když nepřišly, aktivně za ně bojovali. Očištění církve od lidských výmyslů a návrat k čisté formě Písma rozhodně nebylo nic, s čím je možné srovnávat zvěrstva vykonávaná Islámským státem na Středním východě či jeho osamělými vlky u nás v Evropě.

Díky historikům doby pobělohorské se na husity a jednoho z našich nejvýznamnějších myslitelů nahlíželo katolickým pohledem, tedy jako na ty, kteří ukončili zlatý věk panující v českých zemích za Karla IV., a to asi bude i pohled „katolíka“ Kalouska. On se na ně vlastně ani jinak dívat nemůže.

Zcela jiný pohled na Husa, Žižku a husitství přináší národní buditelé jako Palacký a další v době, kdy se blížil konec nemocné rakousko-uherské monarchie, nebo první československý prezident Masaryk. Ostatně právě za první republiky se Husův citát „Pravda vítězí“ dostává na prezidentskou standartu.

Boží bojovníci a jejich odkaz nám ukazují, že je možné ubránit se silnějšímu nepříteli a bojovat za svou myšlenku, pokud za to opravdu stojí. A ano, určitě se na bojích husitů s evropským rytířstvem přiživovali různí lapkové a zločinci, ale stejně fungovala i druhá strana, která vyslala na vzpurné Čechy pět křížových (neúspěšných) výprav.

Pro naši identitu jsou husité důležití stejně jako legionáři. Obě tyto skupiny bojovníků vzbuzují emoce – Kalousek a jemu podobní z duše nenávidí husity, prokremelští spoluobčané dští síru na naše legionáře snad ještě více než samotní Rusové.

Jak to tedy ukončit? Psi štěkají a karavana jde dál.

 

Tagy článku