KOMENTÁŘ: Kam dál, Ukrajino? Do západních struktur zatím ne

KOMENTÁŘ: Kam dál, Ukrajino? Do západních struktur zatím ne
Popisek: Volodymyr Zelenskyj
23 / 04 / 2019, 09:00

Ve 2. kole ukrajinských prezidentských voleb podle očekávání zvítězil Volodymyr Zelenskij, který na hlavu porazil stávající hlavu státu Petra Porošenka. Jakým směrem se bude nyní ubírat Ukrajina?

Ukrajinští občané volili jasnou a pronikavou změnu a do značné míry také protestně proti zkorumpovanému Porošenkově režimu. Není pochyb o tom, že pokud by se objevil jiný herec či komik, který by Porošenka ve volbách vyzval, i on by uspěl. Tím však nechci v žádném případě snižovat Zelenského vítězství, které by před několika měsíci asi sotva někdo čekal. Ukrajina tak znovu stojí na pomyslné křižovatce.

Zvolením Zelenského prezidentem však politické a hospodářské problémy s vládou ,,nezkrocených" oligarchů zdaleka nekončí. Pokud si někdo myslí, že stouply naděje na to, že Ukrajina se v brzké době stane členem západních struktur - EU a NATO, tak se mýlí, a není to proto, že sám Zelenskij je příznivcem Ruska.

Do EU zatím Ukrajina nemůže vstoupit, protože nesplňuje závazná Kodaňská kritéria. Porošenko doufal, že Ukrajina se stane členem unie v polovině příští dekády, to však příliš pravděpodobné není, stejně jako u členství v NATO. Proti tomu rezolutně protestuje Rusko, pro které by vstup Ukrajiny do NATO byl součástí další taktiky ruského ,,obklíčení". 

Důležité je však, aby Zelenskij zejména změnil směrem k lepšímu obecné vnímání politiků očima běžných Ukrajinců, protože pro mnohé z nich byl i Porošenko, který pustil stavidla vyhrocenému nacionalismu, oligarchou. Od událostí na Majdanu, po kterém přišlo poměrně rychlé vystřízlivění nejširších vrstev obyvatelstva, je tak s nadsázkou řečeno ukrajinská politická třída v trvalém úpadku a Ukrajinci jí zkrátka přestali skoro úplně věřit. Proto Zelenskij jako homo novus drtivě porazil Porošenka jako představitele této třídy a má tak šanci toto změnit. Je však otázkou, zda se to politicky nezkušenému nováčkovi podaří. První krok však už udělal.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace