KOMENTÁŘ: Kam se hrne dobrodruh Ramzan Kadyrov?

KOMENTÁŘ: Kam se hrne dobrodruh Ramzan Kadyrov?
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Ramzan Kadyrov a Vladimir Putin v roce 2008
09 / 10 / 2022, 16:00

Vůdce čečenských sil Ramzan Kadyrov (a též prezident země) je velmi kontroverzní osobou. A to z mnoha důvodů. Mezi Ruskem a Čečenskem proběhly dvě války a obě byly velmi krvavé. Čečenské obyvatelstvo se semklo proti ruské armádě, a i díky taktickým chybám se boje v Grozném proměnily v krvavou lázeň. První válka byla od prosince 1994 do srpna 1996, druhá pak od srpna 1999 do dubna 2009.

Prezident Vladimir Putin v době druhé války Čečensko navštívil, a to v roce 2000, kdy v podstatě začínaly velmi intenzivní operace. Čečenské hlavní náboženství je islám, kdežto v Rusku pravoslaví. A najednou dva úhlavní nepřátelé by měli bojovat bok po boku? Zvláštní!

Kadyrov byl před nějakou dobou usvědčen z toho, že manipuluje veřejným míněním. Jednalo se o záběry, kdy se modlí údajně na frontové linii, ale analýza záběrů prokázala, že byl úplně jinde a v bezpečí. Již tato manipulace by ho měla odstavit, ale Putin čečenské bojovníky zřejmě nutně potřebuje. Ruská armáda disponuje letouny, tanky a dělostřelectvem, ale Čečenci mají být špičkou v boji v městských oblastech, což ostatně v obou rusko-čečenských válkách prokázali.

Čečensko nebylo uznáno jako samostatná republika kromě Afghánistánu pod vládou Tálibánu nikým. Je tedy stále plně závislé na Rusku a Kadyrov by měl mít zvláštní vztahy s prezidentem Putinem. Čečensko nemá Rusku moc co nabídnout kromě bojovníků a trochu ropného průmyslu. Zemědělství je zaostalé a jiný průmysl nefunguje. Problémem je, že část čečenských bojovníků se přidala ke Kadyrovovi a část se radikalizovala a posílila řady Islámského státu.

Velmi kontroverzním krokem Kadyrova je jeho oznámení, že všichni tři nezletilí synové půjdou do války. Asi panuje shoda na tom, že to není jejich vůle ale indoktrinace, stejně jako u sebevražedných atentátníků jakéhokoliv věku. Navíc zapojování dětských vojáků, a to Kadyrovovi jistě synové jsou, je známo od různých guerrilových uskupení v Africe. Psychologický dopad na tyto děti je celoživotně devastující. A Kadyrov se k tomuto otevřeně hlásí. Otázkou je, zda své syny skutečně pošle do boje, nebo se jen snaží „motivovat“ jiné.

Kadyrov je označován za přítele Putina, ale v poslední době se značně vymezil proti tříhvězdičkovému generálplukovníkovi Lapinovi, jenž je klíčovým velícím generálem v konfliktu na Ukrajině a Putinovým „oblíbencem“. Tímto nepřímo napadl Putina pro špatnou personální a velící práci v armádě.

Kadyrov jako „prezident“ Čečenské republiky, byť neuznané, nemůže být z principu ministrem třeba ve vládě Ruské federace. Může prosazovat některého svého „oblíbence“, kdy základním argumentem by bylo, pokud mohl být ministrem Sergej Šojgu z Tuvinské oblasti (na hranicích s Mongolskem, tedy ne Rus), proč ne někdo z Čečenska.

Dalším zajímavým faktorem je, že proti generálplukovníkovi Lapinovi se měl vymezit i oligarcha Jevgenij Prigožin, který je též znám pod přezdívkou Putnův kuchař, a to vzhledem k vlastnictví sítě restaurací a cateringové společnosti Concord Catering. Putin si zřejmě může dovolit eliminovat Kadyrova vzhledem k islámu a čečenskému původu, ale penězovod od Prigožina je pro něj důležitý.

Putinovi je 70 let a evidentně ztrácí rozhled a manévrovací schopnosti v kremelské džungli. To by ho mohlo stát místo, respektive mohl by být ponechán na pozici, ale podepíše jen jinými předem schválené dokumenty bez vlastní rozhodovací pravomoci. Do toho však zasahuje i ambice Kadyrova, kam až je schopen zajít a čeho všeho chce dosáhnout.

V nejhorším případě by vypukla třetí rusko-čečenská válka, v tom lepším bude Kadyrov svržen a nahrazen více loajálním vládcem rebelujícího Čečenska. Ale Kadyrov má rád „světlo ramp“ a zřejmě si bude dávat pozor na to, aby si udržel pozici, prohloubil vliv a nenaštval žádnou zájmovou skupinu.

I když vystoupení proti generálovi Lapinovi může svědčit o jistém názorovém rozpadu moskevských mocenských struktur, Kreml je znám mocenskými boji, a toto není žádná výjimka. Rozdíl je v tom, zda a kam by se chtěl Kadyrov „vyšplhat“.

 

Zdroj: theguardian.com, kavkaz-uzel.eu, rferl.org

Tagy článku