KOMENTÁŘ: Kimova chvíle nadešla. Putinův ponížený prosík o munici Severní Korea náležitě využije

KOMENTÁŘ: Kimova chvíle nadešla. Putinův ponížený prosík o munici Severní Korea náležitě využije
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Kim Čong-un a Vladimir Putin
14 / 09 / 2023, 16:00

Ruský prezident Vladimir Putin zoufale prosí Severní Koreu o pomoc, konkrétně o dělostřeleckou munici, granáty a další vybavení. Severokorejský diktátor Kim Čong-un nepřekvapivě souhlasil. Nicméně to samozřejmě nebude zadarmo, naopak po Rusku bude požadovat zejména potravinovou i další pomoc.

Putinovi se nedostává v této fázi války na Ukrajině dělostřelecká munice, a tak poníženě poprosil svého přítele Kim Čong-una o její dodávky včetně jiného vybavení, které se mu hodí v jeho imperiálních plánech v sousední zemi.

Putin v podstatě nemá moc možností, na koho se obrátit. Je jich několik, Írán - odtud proudí sebevražedné drony, Čínu - z ní nic vitálního neproudí, ale Putin by jistě vojenskou pomocí nepohrdl, Severní Korea - ruský spojenec dodá dělostřeleckou munici a další výzbroj.

Na druhé straně je toto velmi dobrá příležitost pro Kim Čong-una, jak alespoň na chvíli vystoupit z mezinárodní izolace. Může se pasovat do role rozhodného vůdce země, která ochotně pomůže svému velkému vzoru a spojenci v nesnázích, což i dovnitř země bude určitě propagandisticky rezonovat. A Kim si může v tuto chvíli diktovat podmínky, jeho pomoc totiž samozřejmě nebude nezištnou. Bude po ruské straně zejména požadovat potravinovou pomoc a také pravděpodobně dodávku technologií.

Zároveň setkání Kima a Putina stvrdilo v podmínkách války pevnější alianci, která je jasně protizápadně zahrocená. Putin ví, že se může na Severní Koreu v případě nouze spolehnout a na oplátku vykryje urgentní potřebu jedné nejizolovanějších zemí světa finanční injekcí tak, aby méně lidí hladovělo. V tomto případě se tak jedná o win-win řešení.

Co výše uvedené znamená pro další vývoj ozbrojeného konfliktu? Jasnou pobídku pro Západ, aby oplatil stejnou mincí, tedy dodával Ukrajině ten samý materiál, a to pokud možno ve větším množství a lepší kvalitě. Jestliže tomu tak nebude, tak Rusko by mohlo v tomto ohledu získat časem nepopiratelnou výhodu, protože Severní Korea disponuje velkým množstvím dělostřeleckých systémů, které může dopravit právě do Ruska. Byť musíme mít na paměti také kvalitu a použitelnost severokorejské munice, která je ve skladech uložená desítky let, protože Severní Korea nikde od roku 1953 nebojovala.

Putin svým prosíkem v praxi dokázal, že Rusko není zemí, která by měla ve výzbroji neomezené možnosti, jak je to propagandisticky vždy a všude zdůrázňováno. Pokud požaduje vojenskou pomoc po Severní Koreji, válka zřejmě agresora vyčerpává více, než je ochoten si sám přiznat.

Tagy článku