KOMENTÁŘ: Komik a jeho prezidentský svět na Ukrajině. Voliči příkladně odmítli stávající politický establishment

KOMENTÁŘ: Komik a jeho prezidentský svět na Ukrajině. Voliči příkladně odmítli stávající politický establishment
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
03 / 04 / 2019, 17:00

Tak už je to jasné - do druhého kola prezidentské volby na Ukrajině postupuje bavič a komik Volodymyr Zelenskyj a dosavadní hlava státu Petro Porošenko. O čem tato skutečnost vypovídá?

Prezidentské volby jsou dalším potřebným testem ukrajinské společnosti. A ta, zdá se, v nich vyjádřila krajní nespokojenost k současnému ukrajinskému politickému establishmentu a vystavila mu stopku, alespoň na prezidentské úrovni. Do druhého kola prezidentské volby totiž s Petrem Porošenkem postoupil i komik a bavič Volodymyr Zelenskyj, na něhož by si si před rokem asi málokdo vsadil. V tomto kontextu není ani překvapivé, že neuspěla bývalá kontroverzní premiérka Julija Tymošenková, která si dělala rovněž ,,zálusk" na prezidentský post. Bylo však jasné, že je vnímána voliči jako výrazná součást právě ,,starého" establishmentu. 

Ukrajinci tak v prvním kole jasně volili proti establishmentu, protože jej vnímali jako mimořadně korupční, jehož hlavním reprezentantem je podle nich zmíněný Porošenko. Ten se sice do druhého kola sice dostal, ale jeho náskok na vítěze prvního kola Zelenského je propastný - téměř 15%. Pokud se nestane nic neočekávaného, Zelenskyj vyhraje i druhé kolo a stane se novým ukrajinským prezidentem. Porošenko přitom v roce 2014 vyhrál v prezidentské volbě s přehledem, když mimochodem porazil již v prvním kole Tymošenkovou.

Porošenko, jehož výkon funkce poznamenala řada skandálů především korupčního charakteru, tak reálně nemůže pomýšlet na znovuzvolení. Ukrajinští voliči v praxi prokázali, jak silně chtějí změnu po politicky turbulentních letech. A vůbec nevadí, že Zelenskyj je s trochou ironie vztaženou k jeho jménu politický zelenáč. Právě naopak mu to v prezidentských volbách prospělo.

Analogii pak můžeme názorně vidět i na Slovensku. Tam byla zvolená Zuzana Čaputová jako ,,homo novus". I Slováci po bouřlivých událostech, které následovaly po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky toužili po zásadnější politické změně a nezůstalo jen u snahy, ale i především u činů. Přitom politická nezkušenost, neznalost cizích jazyků při těchto volbách (Zelenskyj) nehrají významnější roli, což dost možná do budoucna může představovat trvalou konstantu nejen v prezidentských volbách. Silná touha po opravdu výrazné změně v čele nejvyššího státního úřadu je tak pro ukrajinské prezidentské volby přímo charakteristická.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace