KOMENTÁŘ: Milí dezinformátoři, usvědčená lež není názor. Ukrajina jako zkušební laboratoř fake news

KOMENTÁŘ: Milí dezinformátoři, usvědčená lež není názor. Ukrajina jako zkušební laboratoř fake news
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Fake News
01 / 05 / 2022, 11:00

Válečný konflikt na Ukrajině je nejen zkouškou, jestli napadená země dokáže odrazit útok ruského agresora, ale současně také velkým dezinformačním testem.

Není pochyb o tom, že kromě ,,klasické" války na Ukrajině probíhá ve druhé linii také ta dezinformační. Mohli bychom konflikt na Ukrajině s trochou nadsázky v tomto směru označit jako velký dezinformační test, protože záplava fake news z bojišť se k nám valí poměrně rychlým tempem, a to především z ruské strany. Rusko vlastně zkouší, kam až může v cílených dezinformacích zajít a nakolik tomu budeme všichni věřit.

Na tomto místě zmiňme dvě události z minulých dnů. Případ první: masakr v Buči ruskými vojáky. Rusko vehementně popírá, že za tímto zločinem proti lidskosti stojí jeho vojáci. Místo toho přišlo absurdní obvinění, že masakr zinscenovali Ukrajinci, aby zkompromitovali Rusko před celým světem, a ,,doložili" to dnes již nechvalně známými videozáznamy, kde například údajně ,,vstává mrtvola", která měla být obětí řádění ruské soldatesky.

Důkazů o tom, že za masakrem stojí Rusové, přitom přibývá, ale i kdyby neexistovaly, tak si musíme položit otázku, kdo jiný by se dopustil tak odporného krveprolití? Sami ukrajinští vojáci, kteří by usmrtili brutálním způsobem své obyvatelstvo? A pak i na mnoha dalších místech, kde se podobné masakry dějí? A také si bombardovali sami nemocnice, školní zařízení, obytné domy, to si Ukrajinci dělají zajisté také sami, když Rusové popírají od začátku konfliktu, že zasahují civilní cíle?

Příklad druhý: Existence jakýchsi biolaboratoří na Ukrajině. V březnu se ruská propaganda vytasila se skutečným esem, když tvrdila, že na území Ukrajiny se nachází přes tři desítky biologických laboratoří, v nichž si práci objednaly USA. ,,Oblíbená lež", na které není ani zbla pravdy. 

V této souvislosti připomeňme, že na začátku dubna přišel se senzační zprávou mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, který uvedl, že ukrajinská rozvědka připravuje provokaci v chemickém závodě Pervomajskyj u Charkova, která se měla týkat v použití otravných látek. Měla to být samozřejmě provokace proti Rusku. Co na tom, že závod už řadu let nefunguje, protože je areál uzavřen. Účel světí propagandistické prostředky přece, že? Jakkoli to může znít všechno absurdně, česká dezinformační scéna dělá horlivě vše pro to, aby popřela zdánlivě nepopiratelné i v těchto uvedených případech a jako vždy hájila Rusko.

Česká prokremelská scéna velmi ráda argumentuje tím, že ,,na to" neexistují důkazy, když ve skutečnosti jsou evidentní, a že i na tyto věci přece existuje jiný názor. Nicméně tady je třeba uvést, že lež názorem není, stejně tak není názorem na to, jestli existoval holocaust, nebo nikoliv, nebo jestli byla justiční vražda Milady Horákové justiční vraždou. Prostě byla, to není o názoru, ale o jasně doložitelných faktech, stejně jako ruské zločiny nesoucí znaky genocidy na Ukrajině. Zmíněná fakta však naši proruští kolaboranti nikdy neakceptují, protože ani nemohou. Zkompromitovali by toho, koho tak horečně hájí až do roztrhání těla - Vladimira Putina jeho poslušnou kremelskou suitu.

Válka na Ukrajině je tedy kromě jiného náročnou dezinformační zkouškou, do jaké míry dokážeme obstát ve filtrování evidentně lživých ruských informací, které zde rozšiřuje jako jediný závazný výklad událostí naše agilní dezinformační scéna. A ještě jednou na závěr dodejme: usvědčená lež není názorem, milí dezinformátoři. Pokud si tuto poučku osvojíme, pak jsme v dezinformační zkoušce obstáli.

 

 

Tagy článku