KOMENTÁŘ: Mráz opět přichází z Kremlu

KOMENTÁŘ: Mráz opět přichází z Kremlu
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ruský prezident Putin
18 / 02 / 2022, 08:00

Včera předalo Rusko americkému velvyslanci v Rusku Johnu Sullivanovi reakci na odpověď USA ohledně bezpečnostních záruk, které Rusko požaduje. Jak se dalo čekat, ruská strana stále nepochopila jednu důležitou věc – jejich požadavky jsou nejen pro USA, ale i pro nás nepřijatelné.

Rusko prý nadále trvá na stažení všech amerických sil a výzbroje ze střední a východní Evropy a Pobaltí a jako důvod uvádí, že národní armády evropských států mají dostatečné kapacity. Mimoto má NATO zcela ukončit vojenskou spolupráci s postsovětskými zeměmi, nebudovat vojenské základny na jejich území a stáhnout jaderné zbraně z Evropy.

Rusko není s odpovědí spokojené a domnívá se, že může ze své pozice ovlivňovat, s kým Češi, Poláci nebo Slováci spolupracují a koho si zvou na své území.

Rusové stále nedokážou pochopit rozdíl, který je mezi nedobrovolným umístěním vojsk Sovětského svazu na území Československa a dobrovolnou spoluprací mezi státy v rámci NATO. I z důvodu tohoto nepochopení Rusko hloupě požaduje odpovědí od jednotlivých států NATO a ne NATO jako takového. Něco jako pochopit dobrovolnou alianci suverénních států je mimo možnosti chápání ruských špiček. Ostatně krásnou ukázkou je to, že do svazku s Ruskem nikdo dobrovolně nevstupuje a jediné státy ochotné s ním spolupracovat jsou autoritativní režimy bývalých komunistických nomenklaturních kádrů, které si po pádu Sovětského svazu zprivatizovaly státy ve střední Asii či Bělorusko.

A stažení zbraňových systémů na úroveň roku 1997? Tento požadavek je zcela k smíchu a ani Rusko ho snad nemůže brát vážně. Spíše jen s drzostí sobě vlastní zkouší, zda mu uhneme a lekneme se země vyvážející ropu a rakety. Rusko nám, tím míněno České republice, rozhodně nesmí určovat, kdo na našem území smí nebo nesmí být. Plus ještě jedno překvapení pro Rusy - my jsme NATO, chtějí tedy snad, aby se česká armáda stáhla do Německa?

Raději by se Putin, Lavrov a Šojgu měli věnovat zvýšení životní úrovně občanů svého státu, státu, kde opoziční novináři vyskakují z výškových budov, čečenský vůdce Kadyrov hrozí uřezáváním hlav opozici a Čína obsazuje a likviduje Sibiř.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace