Autor fotografie: VargaA, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
V centru pozornosti je stále ozbrojený konflikt na Ukrajině a stranou zájmu bylo tak trochu Moldavsko. Přitom právě v této zemi visí ve vzduchu proruský převrat.
Čtyřmilionový stát mezi Ukrajinou a Rumunskem není sice v centru dění jako válečný konflikt na Ukrajině, nicméně Moldavsko se může stát další zemí, kterou zachvátí možná již brzy přímý ruský vliv. Poměrně dlouho se totiž hovoří o tom, že zde hrozí proruský převrat, obavy vyslovila především tamní prezidentka Maia Sanduová.
Ne že by varovná slova v současné situaci někoho překvapila, protože situace je bez přehánění vážná. Moskva totiž vnímá Moldavsko jako součást nepřátelského Západu, ostatně prozápadní orientace země je zřetelná. Nicméně druhou stranu je do Moldavska vklíněn jako příslovečný trojský kůň proruský separatistický region Podněstří, který se oddělil od Moldavska už roku 1990 a jsou v něm vydržovány ruské ozbrojené jednotky, zhruba 1 700. Jedná se o mezinárodně neuznanou oblast, která je sice de iure součástí Moldavska, nicméně vláda nad ním nemá kontrolu.
Rusko prohlásilo, že pokud bude podniknuta akce, která by ohrožovala nějakým způsobem ruské jednotky v Podněstří, bude to považovat za přímý útok na sebe. Kreml již také stačil obvinit bez důkazů Ukrajinu, že plánuje právě v Podněstří provokaci, která by dala Kyjevu záminku vojensky vniknout do separatistického regionu. Do zjitřené situace prohlásil moldavský ministr zahraničí Nicu Popescu, že Moldavsko je připraveno zničit ranvej mezinárodního letiště v Kišiněvu, což by mělo v praxi ztížit případnou ruskou invazi do Moldavska.
Je třeba říct, že pokud by se měl nějaký převrat v moskevské režii v Moldavsku uskutečnit, bylo by to zřejmě ,,suchou cestou" po bulharském vzoru, a ne přímým ozbrojeným převratem, kdy by ruská vojska vpadla na území Moldavska. Ruské ozbrojené síly jsou vázany na Ukrajině, která je nepochybně její prioritou, o tom není sporu. Moskva sází především na to, že Moldavsko je závislé takřka úplně na dodávkách ruského plynu, což bere jako jakýsi ,,klacek" na zemi, která chce jít prozápadním směrem.
Rusko razí při případném rozhodujícím přeskupení politických sil ve svůj prospěch osvědčenou taktiku - vnitřní destabilizaci Moldavska, sociální, hospodářský a politický rozvrat této země, přičemž si vyhlédlo proruského politika Ilana Șora, toho času uprchlého (žije v Izraeli), respektive jeho stranu, která má sehrát v potenciálně realizovaném scénáři jednu z klíčových rolí. Právě ona má být ,,režisérem" zásadních změn v Moldavsku za přičinlivé podpory Ruska a samotného Șora ze zahraničí, který má společně s dalšími spolupracovníky podněcovat obyvatelstvo proti vládě.
K tomu má, dlužno podotknout, příznivé výchozí podmínky - rostoucí ceny, vysokou inflaci přes 30% a již zmíněnou závislost na ruském plynu. V Moldavsku zdražuje s trochou nadsázky všechno - od chleba po elektřinu. Ideální by byl pro Kreml realizace bulharského scénáře. Minulý rok totiž po masových demonstracích, které nepochybně podporovala Moskva, odstoupil proevropský premiér Kiril Petkov a Rusko chce v Bulharsku nepochybně posílit (či plnohodnotně navrátit) svůj vliv.
K destabilizaci Moldavska pak může stačit opravdu málo, pokud se Rusové rozhodnou dramaticky snížit dodávky zemního plynu do Moldavska. To ostatně v říjnu minulého roku Rusové udělali, když ,,výhrůžně" snížili dodávky o více než 30%. Takový scénář by mohl vyvolat prudkou odezvu, nespokojenost by se přelila do ulic, a pak už by ve veřejném prostoru s veškerou ruskou podporou ,,úřadoval" proruský oligarcha a politik Șor a jeho strana.
Na Moldavsko sice nejsou nyní obráceny reflektory světového zájmu, nicméně jak je patrné, situace, jakkoliv už je vážná teď, může v následujících týdnech či měsících eskalovat do takového stupně, že iniciativu může převzít ulice, a proevropská vláda by pod velkým tlakem musela odejít. Pak už by se nastal jasný scénář - Moldavsko těsněji svázat politicky a hospodářsky s Ruskem, převést je přímo do ruské sféry vlivu, a definitivně tak na druhé straně odtáhnout čtyřmilionovou zemi od evropské integrace. Zároveň by se za těchto podmínek separatistické Podněstří organicky propojilo se zbytkem Moldavska.