KOMENTÁŘ: Naše členství v NATO nemá srovnatelnou alternativu. Vystoupení z něj by znamenalo bezpečnostní ohrožení a ruskou snahu zaplnit volný prostor

KOMENTÁŘ: Naše členství v NATO nemá srovnatelnou alternativu. Vystoupení z něj by znamenalo bezpečnostní ohrožení a ruskou snahu zaplnit volný prostor
Autor: Wikimedia Commons, Public domain|Popisek: Premiér Milo Đukanović podepsal protokol o přistoupení Černé Hory k NATO
23 / 03 / 2021, 09:00

Kritizovat můžeme jistě všechno, v demokracii to tak běžně chodí. Můžeme kritizovat tudíž i naše členství v NATO. Nicméně pak musíme předložit adekvátní alternativu k němu. A ta v současné době neexistuje.

12. 3. 1999 se Česká republika připojila k Severoatlantické alianci společně s Polskem a Maďarskem. Stalo se tak pouhých 8 let poté, co byla rozpuštěná Varšavská smlouva. Málokdo si v roce 1991 uměl představit, že již zanedlouho bude ČR patřit k členům organizace, kterou stejný stát ještě 10 let předtím označoval jako agresivní nástroj západního imperialismu.

Píšeme rok 2021, doba je výrazně postfaktická a naše členství v NATO je čím dál více napadáno, což jsme předtím zdaleka nepamatovali. Severoatlantická aliance je vykreslována podobně jako před rokem 1989, její odpůrci se nikdy nesmířili s tím, že jsme se staly před 22 lety její pevnou součástí. A tak zkoušejí přes různé dezinformační weby a jiné proruské kanály ve společnosti nastolit takovou atmosféru nedůvěry v NATO, která by obrátila kormidlem zpět, tedy směrem ven z aliance. Jistě, v demokracii můžeme kritizovat cokoliv a je to i žádoucí, sám autor komentáře má k NATO výhrady, takže kritizovatelné naše členství v NATO určitě je, pak ale musí odpůrci této organizace předložit kvalitativně stejnou alternativu.

A jaká je že tato alternativa? Žádná. Tedy vlastně taková: Vystoupíme ještě dnes z NATO, dojde k rozhraničení sfér vlivu tak jako po druhé světové válce, ale podle Putinovy taktovky. NATO přestane existovat,splní se tak dávný sen prezidenta Putina a ruská expanzivní vojenská mašinérie bude mít s nadsázkou řečeno volné pole působnosti. Z ČR bude neutrální stát. To ale není alternativa, ale bezpečnostní ,,sebevražda", která nadto nahrává ruským mocenským zájmům. Rusko se jak známo nikdy nesmířilo s rozpadem Sovětského svazu a s faktem, že z jeho sféry vlivu byly vytrženy státy střední a jihovýchodní Evropy. Rusko tento proces demokratické emancipace států, v nichž držely mocenský monopol komunistické strany, zkrátka psychologicky nestrávilo.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že by Rusko v případě, kdyby skutečně někdy došlo k našemu vystoupení z NATO, ČR vojensky uzurpovalo a začalo si činit nárok v duchu této doktriny nárok na další státy střední a jihovýchodní Evropy. Ale začal by do našeho prostoru pronikat výrazně větší ruský vliv bez ohledu na dezinformační agentury, které v ruském žoldu na našem území pracují a tváří se přitom navýsost objektivně.

Platí jako vždy v historii zákony přírody - pokud by se stáhlo NATO z prostoru střední, potažmo jihovýchodní Evropy, bude se snažit jiná síla (ruská) tento prostor zaplnit. ČR je navíc malý stát, který si v době, kdy navíc dochází k dynamickým změnám ve sféře bezpečnostních hrozeb, nemůže dovolit být neutrální. To je až příliš velký luxus. Protože ať chceme, nebo ne, malé státy nikdy nebudou suverénní, protože ani být nemohou. Jsou vždy pouze vtahovány do mocenských her velkých států. Odpůrci NATO by na to měli pamatovat, pokud navrhují tak nezodpovědnou cestu, jakou je vystoupení ze Severoatlantické aliance.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace