KOMENTÁŘ: Není Rus jako Rus ani Ukrajinec jako Ukrajinec

KOMENTÁŘ: Není Rus jako Rus ani Ukrajinec jako Ukrajinec
Autor fotografie: Tsy1980, CC BY-SA 4.0|Popisek: Moskva
01 / 03 / 2022, 14:00

Již za druhé světové války byli všichni Němci považováni za okupanty a nacisty. Přitom jich mnoho bojovalo proti Hitlerovi, mnozí skončili v koncentračních táborech a na druhou stranu v mnoha zemích se lidé dobrovolně hlásili do jednotek SS nebo aktivovali antisemitské pogromy.

Vše je o lidech. V ČR žije mnoho Rusů i Ukrajinců, starších i mladších i dětí, kteří s tím, co se dnes děje v jejich zemích nemají nic společného a nechápou to. Tak jako mnozí Vietnamci jsou označováni za „banánové děti“, tedy navrch žlutí a uvnitř bílí, je to stejné i s Rusy a Ukrajinci. Mnozí se tady narodili, vystudovali, mluví zcela bez akcentu a mnohdy lepší češtinou než rodilí Češi.

Co se děje na Ukrajině je hrůza. Umírají muži, ženy i děti, odsuzováni jsou Rusové jako národ, ale přitom za to nemůže národ, ale politici, co vydali rozkaz. Voják může buď odmítnout rozkaz a skončí ve vězení, nebo ho splnit a při něm i třeba zemřít. Těžká volba.

Ano. Lze očekávat dezerce z ruské i ukrajinské armády, nikomu se nechce zemřít. Horší věcí je přísun čečenských bojovníků, kteří to mají nastaveno jinak. Jako muslimové nemají problém zabít katolíka, stejně jako pravoslavného a padnout hrdinnou smrtí znamená „výtah“ do ráje.

Přísun jakýchkoliv cizích bojovníků, pokud to není pod mandátem OSN, EU nebo NATO nebo jiné mezinárodní organizace je problém. Vždy to může vyvolat animozity vůči těm, kteří jsou zcela nevinní, děti určité národnosti žijící v jiné zemi, uprchlíci apod.

Momentálně má Rusko nad Ukrajinou technickou i početní převahu. Je zde riziko použití nejničivějších zbraní. Ale jsou to Putin, Lavrov, Šojgu a další, kteří rozpoutali tento válečný Armagedon. Nejsou to ani Rusové ani Ukrajinci ani jiné národnosti. Pojmenujme viníky a nehledejme plošná obvinění, jež mohou zničit život moha nevinným.

A chraňme děti, ať jsou jakékoliv národnosti. Jednou to vrátí. Pokud se moje dítě narodilo v Berlíně, Moskvě, Pekingu nebo jinde, je snad ,,špatné“? Není, miluje svoji zem a nezodpovídá za to, jestli nějaký prezident, král či premiér se zblázní a zahájí válku. Buďme k sobě upřímní, i ti co přijeli v roce 1968, nechápali co se děje a proč je všichni nesnáší. O to horší to je teď.

Tagy článku