KOMENTÁŘ: Ochrana amerického Kapitolu byla trestuhodně podceněna

KOMENTÁŘ: Ochrana amerického Kapitolu byla trestuhodně podceněna
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Americký Kapitol
16 / 01 / 2021, 12:00

Útok stoupenců Donalda Trumpa, nebo raději napíšu demonstrantů, abych nebyl hned nálepkován, na budovu washingtonského Kapitolu minulý týden, rozčeřil vody politické i sociálních sítí. Téměř okamžitě se ze všech koutů vyrojila řada odborníků, kteří na základě videí a dostupných zpráv z internetu rozváděli různé teorie, kdo co udělal špatně, nebo kdo za to může. Nejsem příznivcem žádné strany, ale osobní ochranou se zabývám řadu let, tak bych si dovolil napsat svůj osobní a emocemi nezaujatý pohled na událost.

Ochranné služby vládních činitelů pracují ve všech vyspělých zemích podobným způsobem. Jsou zde samozřejmě rozdíly v počtech a vybavení, ale princip jejich činnosti je dost obdobný. Nebudu popisovat co a jak funguje, protože by to vydalo na knihu a také je pitomost odkrývat činnost ochranné služby široké veřejnosti. Co ovšem považuji za důležité zmínit je to, že základem práce ochranné služby je prevence, vyhnutí se všem možnostem, které by mohly ohrozit chráněné osoby. Pokud již někde dojde k napadení, je zde velká pravděpodobnost, že někdo něco podcenil nebo udělal špatně.

Ochranný tým není tvořen pouze těmi muži v tmavých brýlích, kteří se pohybují kolem chráněné osoby, ale je tvořen mnoha různými odděleními, které zajišťují různé činnosti k zajištění bezpečnosti. Jedním z největších a také nejdůležitějších oddělení je zpravodajská sekce. Tato sekce sbírá všechny  informace, o možném ohrožení VIP a na základě těchto informací se pak rozhoduje o přijatých opatřeních. Pokud si tedy zpravodajci vyhodnotí, že některé místo je nebezpečné, navrhnou patřičně zvýšit bezpečnostní činnost.

O ochranu amerického prezidenta, jeho rodiny, více prezidenta, ale také kandidátů na prezidenta se stará Tajná služba Spojených států amerických (United States Secret Service). Ano, to znamená, že tajná služba se současně stará nejenom o ochranu prezidenta Trumpa, ale i o ochranu jeho nástupce Joea Bidena a další vládní činitele. Vzhledem k závažnosti povolební situace se nedalo vyloučit, kdo z vládních činitelů schůzi navštíví a tajná služba by měla jednat podle toho.

O demonstraci se vědělo a předpokládalo se, že demonstranti přijdou ke Kapitolu. Bylo namístě přijmout taková opatření, aby se nedostali až k budově. Vytyčení několika bezpečnostních zón, posílení počtu mužů atd., což se ovšem nestalo. Následný tok událostí je již znám, proniknutí do budovy, demolování věcí a pokus o ovládnutí Kapitolu.

Hodnotit činnost policistů a ochránců na základě videí je dost diskutabilní, takže se do toho ani nechci pouštět. Co je ovšem fakt, je to, že ochrana Kapitolu byla trestuhodně podceněna. Informace byly k dispozici a pravděpodobnost, že situace se může zvrtnout, byla vysoká. Takže někdo selhal nebo něco zanedbal. Otázkou je, zdali to byla nedbalost, nebo záměr, a komu měl posloužit. Cui bono?

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace