KOMENTÁŘ: Otočení kormidla od Izraele může být varujícím signálem pro zahraniční politiku. Buď jsme partneři, nebo ne

KOMENTÁŘ: Otočení kormidla od Izraele může být varujícím signálem pro zahraniční politiku. Buď jsme partneři, nebo ne
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Izraelská vlajka
16 / 06 / 2022, 18:30

Jedna ze stran vládní koalice, Piráti, dle informací ze sdělovacích prostředků chce změnit přístup vůči tradičnímu spojenci, a to Izraeli. Pokud se vrátíme do minulosti, bylo to Československo, jež pomohlo vyzbrojit mladý Izraelský stát a vycvičit jeho piloty. Následně, na základě tlaku SSSR spolupráce zamrzla, ale nyní je opět Izrael speciálním partnerem.

Nečitelnost zahraniční politiky je to nejhorší, co mohou Piráti momentálně udělat. Protože pak i ostatní země a partneři si nebudou jistí, kdy někdo zatočí kormidlem. Buď jsme partneři, nebo ne, ale být tak trochu partner a zároveň prosazovat politiku proti partnerovi je destruktivní.

Jak je známo, Izrael vznikl za určitých podmínek a za podpory mezinárodního společenství. Prošel několika válkami za svoji existenci a vymezil si životní prostor. A tím je míněno životní prostor. Pokud začneme u Bible, tak jsou klíčové momenty, jako vyhnání židů z Egypta, následně v průběhu staletí pogromy na jejich komunity a pak holokaust. A nyní jim chce někdo opět říkat, ať opustí svůj životní prostor?

Česká republika má zvláštní partnerství s Izraelem, díky čemuž získává i jedinečné technologie, jako jsou radarové systémy, protivzdušná obrana, a hovoří se i o bezpilotních prostředcích jako Hermes nebo Heron. USA i další země západního společenství podporují Izrael takový, jaký je. A Česká republika to doposud dělala také – doposud! Bude snad ministerstvo zahraničí požadovat, aby se Polsko stáhlo z území, které získalo po druhé světové válce, aby Rusko vrátilo Německu Kaliningrad, aby USA přenechaly jih Mexiku atd.?

Vybudovat speciální vztahy s Izraelem stálo mnoho let a diplomatického úsilí, jež tímto jedním prohlášením mohou být spáleny na prach – nenahraditelně. Nikdo nemá právo své osobní politické ambice upřednostnit před zájmy země, pokud to není diktátor. A diktátor v našem politickém zřízení nemá místo. Snad Izrael pochopí, že se jednalo jen o „úlet“ jednotlivce a vzájemné vztahy zůstanou nepoškozeny.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace