KOMENTÁŘ: Pavlu Šafrovi je z volání po zbraních "na blití" - a chová se podle toho

KOMENTÁŘ: Pavlu Šafrovi je z volání po zbraních &quote;na blití&quote; - a chová se podle toho
20 / 06 / 2019, 15:00

Šéfredaktor internetového deníku Forum24 Pavel Šafr stojí na mnoha různých barikádách s praporem v ruce a ohněm pokroku a dobra v srdci. Stojí tam ovšem beze zbraně, protože není žádný "primitiv a idiot" a protože "v civilizované evropské společnosti nikdo, kromě bezpečnostních složek a specializovaných firem, střelné zbraně nepotřebuje." Ve svém postoji jde nad rámec přísného výnosu pana říšského protektora, generála policie a Obergruppenführera SS Heydricha, kterému nedávno v pekle přiložili k výročí polínko. Výnosu ze dne 28. září 1941.

Šafrův twitterový výrok vzbudil pozornost ve střelecké komunitě. Věnoval mu několik okamžiků David Karásek z LEXu: "Známkou civilizované společnosti je taky to, že se vzájemně tolerujeme. Takovým tím normálním způsobem 'kdo mi nic nedělá, toho nechám na pokoji'. Třeba Šafrovy kecy taky nikdo nepotřebuje, a přesto mu je nikdo nezakazuje." Nebo předseda ISVH ČR Martin Šavel: "Já bych se jen zeptal, on tady někdo rozdává zbraně?"

A hlavičku hřebíčku by bylo lze rozbít na padrť i v dalších ohledech. Pavel Šafr rozlišuje evropské civilizované země od neevropských civilizovaných zemí. V principu proč ne, jen není jisté, jestli si uvědomuje, že je politicky poněkud nekorektní povyšovat vlastní kulturu nad kultury jiné. Jádrem jeho sdělení není nicméně víra opřená o to, že evropské civilizované země jsou lepší než jiné, ale slovo "potřebovat".

Zmíněným výnosem zavádí Heydrich na území Protektorátu Čechy a Morava civilní stav výjimečný, a v čl. II čteme: "Všechny činy, jimiž jsou porušovány veřejný pořádek a bezpečnost, hospodářský život nebo pracovní mír, jakož i záměrné a nedovolené chování střelných zbraní nebo třaskavin a střeliva, podléhají stannému právu civilního stavu výjimečného."

Vidíte tam slovo "nedovolené"? Šafr říká, že střelné zbraně nepotřebuje nikdo. Ani myslivec. Ani sportovec. Ani účastník vojensko-historických akcí. Ani sběratel. Nikdo. Je nepotřebuje. Střelné zbraně. Co dalšího nikdo v evropské civilizované společnost "nepotřebuje"? Cukrárny? Létat na dovolenou k moři? Sbírat poštovní známky? Jezdit v SUV?

Šafr by nikdy nerozdával střelné zbraně primitivům a idiotům. Jsem si celkem jist, že nejen primitivům a idiotům by je chtěl rozdávat asi málokdo. Možná prodávat, pokud primitiv a idiot splní podmínky kladené na něj v tomto ohledu zákonem. A pokud je splní, pak je otázkou, na základě čeho by mu chtěl zbraň obhájce evropské civilizované společnosti Šafr upřít. Ani v poněkud... zvláštní Velké Británii, v níž se policie chlubí zabavováním lžic coby nástrojů nebezpečných nejen čočkové polévce, ale životům a zdraví obyvatelstva, neexistuje takto absolutní restrikce.

Výrokem o rozdávání zbraní idiotům se Pavel Šafr hlásí do neoficiální soutěže, kterou nedávno nepřímo vyhlásila Džamila Stehlíková. Pavel Šafr boduje a stojí si velmi dobře, byť tank Džamily Stehlíkové je těžká váha, a byť mu na paty šlape eurokomisařka Jourová vyzbrojená kulometem ("Pro civilní užití upravená US vojenská puška M16 AR-15 „umí“ 800 střel za minutu, omezuje to samozřejmě počet nábojů v zásobníku, ale stejně jde o kulomet.")

A Pavel Šafr tak stojí na své barikádě, zvrací, a má z toho dobrý pocit. Policie nás přece ochrání. Od toho si ji platíme. Ve všech civilizovaných evropských zemích to funguje naprosto úžasně, a jsme toho svědky dlouhé roky. Čím dál lepší a radostné. Mimochodem, počet vražd přepočtený na 100 tisíc obyvatel (podle wikipedie)? V Evropě? Česká republika, kde se zbraně "rozdávají primitivům a idiotům": 0,61. Velká Británie, která zabavuje lžíce: 1,20. Francie, která nechává zbraně sledovaným podezřelým z terorismu, aby si nevšimli, že jsou sledovanými podezřelými z terorismu: 1,35. Pokrokové Německo, které přeměřuje milimetry čepelí nožů na houby: 1,18. Je civilizovanou evropskou zemí Dánsko? 0,98. Belgie? 1,95. Švédsko? 1,08.

Žít Pavel Šafr tam, možná nezůstane jen u blití, možná dopadne jako svobodník Halík, který chtěl být poddůstojníkem z povolání:

Tagy článku