KOMENTÁŘ: Po dvaceti letech odcházejí Američané ,,z místa činu". Co bude s Afghánistánem dál?

KOMENTÁŘ: Po dvaceti letech odcházejí Američané ,,z místa činu&quote;. Co bude s Afghánistánem dál?
Autor fotografie: Newsonline, flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: příslušník hnutí Tálibán
20 / 04 / 2021, 08:00

Joe Biden oznámil stažení Američanů z Afghánistánu na 11. září, 20. výročí útoků Al-Káidy na Ameriku.

Válka začala v roce 2001 jako reakce USA na teroristické útoky 11. září 2001. Cíle tohoto útoku byly dva, zajetí nebo eliminace Usámy bin Ládina. Druhým a významnějším cílem byla porážka hnutí Tálibán a nastolení takových podmínek v Afghánistánu, aby nebyl základnou mezinárodních teroristických organizací. Zatímco eliminace Ládina se podařila, byť až po deseti letech a na území Pakistánu, tak nastolení demokratického režimu v Afghánistánu se podařilo pouze nedostatečně.

Tálibán nikdy nebyl úplně poražen. Důvodem tohoto neúspěchu není neschopnost armády, ale neschopnost politické reprezentace využít vojenských úspěchů k uzavření dohody. Válku nevyhrajete tím, že porazíte nepřítele a dobudete hlavní město. Válku vyhrajete tím, že si připravíte podmínky pro dohodu, která dříve nebyla možná. A právě ve schopnosti uzavření dohody politici zklamali. Zatímco vojáci krváceli na bojištích, politici se dohadovali a nevyjednali nic.

Důsledkem je opětovná rozpínavost Tálibánu, který získává nejenom další a další území pod svou kontrolu, ale získává i podporu místního obyvatelstva. Obyvatelé Afghánistánu jsou unaveni nejenom vleklou vládou, ale i nefunkčností státní správy, obrovskou korupcí a neutěšenými životními podmínkami.

V současné době Tálibán ovládá rozsáhlá území. Pod svou kontrolou má pět provincií a jeho vliv se neustále zvyšuje. A za této neutěšené situace se koaliční vojska, která byla významným prvkem v udržení alespoň částečné stability, stáhnou zpět.

Otázkou je, co bude dál? Může dojít k dohodě mezi afghánskou vládou a Tálibánem o rozdělení vlivu a území. Nebo může také dojít k tomu že v průběhu následujících několika let Tálibán ovládne vojensky i mocensky celé území a nastolí tam svůj pořádek. To že by afghánské bezpečnostní složky dokázaly samy Tálibán porazit je značně nepravděpodobné i přes početní převahu na straně vládních složek.

Každopádně ať tou či onou cestu se zřejmě Tálibán opět dostane k moci. Pak bude záležet na tom jestli Tálibán dodrží, co slíbil, a to že nastolí více liberální režim a nebude podporovat teroristické organizace. Nebo se radikalizuje a my budeme tam, kde jsme byli v roce 2001.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

-->