KOMENTÁŘ: Podivný projev premiéra ČR Fialy k národu

KOMENTÁŘ: Podivný projev premiéra ČR Fialy k národu
Autor fotografie: Ben Skála, Benfoto, CC BY-SA 4.0|Popisek: Petr Fiala
23 / 06 / 2022, 13:00

Včera večer vystoupil premiér ČR Petr Fiala s mimořádným projevem k občanům ČR. Zrekapituloval, jak vláda hodlá bojovat a pomáhat obyvatelům ČR s vysokými cenami energií, co podpoří a co vystaví. Strašil válkou a ztrátou svobody. Po jeho vystoupení namísto zklidnění se, zbyla obrovská nejistota, strach z budoucnosti a hlavně pachuť. Občané si na první formu pomoci počkají do podzimu, kdy možná dostanou příspěvek na úhradu energií, jak ale mají uhradit faktury, které dostali již nyní, na to premiér odpověď nepřinesl. Situace je stále stejná – vláda se snaží a dopadlo to jako vždycky, tedy nijak.

Asi jako většina národa jsem včera večer s napětím očekávala projev premiéra ČR Fialy. Neměla jsem přehnaná očekávání, a tak musím říci, že mně osobně nezklamal. Jen mě utvrdil v dojmu, že je mistr prázdných slibů a floskulí, necitlivý k problémů občanů této země, nerespektující ani obyvatele této země ani jejich potřeby.

Hrdě národu oznámil, že se vláda snaží a na podzim budeme mít úsporný tarif na energie. Když pomineme to, že tarif bude až na podzim (a do té doby si občané poraďte, jak umíte), a ačkoli o tom, že ceny energií jsou neúnosné se vědělo již loni v létě, tato pomoc nesplňuje ani adresnost ani záměr nezatěžovat státní rozpočet.

Také nám sdělil, že ceny energií budou šok. Zde se nabízí, že budoucí čas není na místě, protože ceny energií už jsou šok nyní. Takže už minimálně rok sledujeme bezprecedentní situaci a vláda a státní úřady měly konat, aby takový šok nenastal, nebo aby jeho dopady nebyly tak drtivé. Ale vláda nekonala, situaci neřešila a nyní před létem a se složenkami v rukou občané a průmysl neví, jak zaplatit nedoplatky za loňský rok a jak zajistit energie na další období.

Fiala dále uvedl, že ceny energií nás začínají trápit – toto prohlášení považuji za výsměch občanům, protože premiér zjevně občanům už půl roku nenaslouchá a nenaslouchal ani loni na podzim, kdy kritizoval minulou vládu za vysoké ceny a to, že proti nim nic nedělá.

Namísto toho, abychom zajistili pro průmysl levný plyn, nebo abychom odkoupili zpět do státního vlastnictví zásobníky na plyn a ty „nacpali“ levným plynem, vyjednáváme o výstavbě terminálů na LNG.

Pakliže se vládě nelíbí, že za jiných vlád byl rozprodáván strategický majetek (plynárenská infrastruktura prodána RWE a následně byla přeprodávána jiným zahraničním finančním fondům nebo energetickým společnostem), pak by měl premiér vysvětlit, proč se nesnaží tuto infrastrukturu zpět získat. Navíc když se právě prodávají podzemní zásobníky plynu a možnost odkupu dva poslední ministři průmyslu a obchodu odmítli.

Na naplněnosti zásobníků, kterou se v projevu premiér Fiala chlubil, nemá vláda sebemenší podíl, plyn v nich vládě ani státu nepatří, patří obchodníkům a ti s ním budou nakládat, jak oni uznají za vhodné – rozumějte nejvýhodněji ekonomicky. V čem premiér nelhal je to, že skutečně jsme nikdy v historii neměli v tuto roční dobu takto naplněné zásobníky. V čem se ale hluboce mílí, je důvod, proč tomu tak je. V minulosti se zásobníky plnily postupně celé léto, kdy ceny plynu byly oproti zimě nižší a obchodníci mohli vydělat na rozdílu cen. Ale před zimou byly zásobníky řádně naplněny. Nyní je obchodníci plní proto, aby dodrželi nařízení o uskladnění plynu. Trh zkrátka přestal fungovat, ceny komodit jsou ovládané vyvolaným strachem a politickými rozhodnutími.

Namísto toho, aby byly okamžitě zrušeny poplatky za OZE (toto opatření bylo doporučováno již minulé vládě loni na podzim, a opakovaně ho doporučovali jako řešení energetičtí experti i současné vládě), tak je budeme platit až do podzimu dál a vláda nám je částečně vrátí formou úsporného tarifu.

Zajímavý je také záměr podílet se na výstavbě terminálů na LNG – ale než ty přijmou první tankery, celý náš průmysl závislý na plynu už nebude existovat, protože zkrachuje.

„Pokud by v zimě došlo na kritický scénář, budeme schopni zajistit plyn do všech domácností,“ slíbil premiér. Obávám se, že toto je ničím nepodložený slib a slibem, jak víme, nikoho nezarmoutíš. Měl premiér na mysli nesmyslně draze ministrem Síkelou nakoupený plyn (242 mil. m3), o kterém netušíme, kde vlastně je uložený a který v mírné zimě vydrží na cca 5 dnů?

Premiér oznámil, že vláda hodlá podporovat obnovitelné zdroje a tepelná čerpadla. O úsporách energie a jejich podpoře nepadlo ani slovo. Tepelná čerpadla neřeší situaci milionů domácností žijících v panelácích, navíc i tato čerpadla spotřebovávají elektřinu a nejsou samospásná. Obnovitelné zdroje jsou fajn, ale nejsou stabilním zdrojem energie, jsou doplňkovým zdrojem. Potřebným doplňkovým zdrojem. Výrobu energie z nich ale stále dotujeme.

Pomoc, kterou prezentoval ve svém projevu premiér Fiala, vyčíslil ministr Síkela na 66 mld. Kč, které půjdou na energetickou část „válečného balíčku“ – o ty zatíží tato vláda státní rozpočet navíc. Nechci tady provokovat, ale ČR není ve válce. Zatím není. Bohudík. Ale naše vláda dělá všechno proto, abychom se do války brzy dostali. A když ne do války, tak alespoň do trvalé chudoby a područí silnějších, národnostně a ekonomicky uvědomělejších států.

Bývalá vláda měla jako výmluvu Covid -19, tato vláda má jako omluvu válečný konflikt na Ukrajině. Bohužel ale za vysoké ceny energií nelze vinit tento konflikt. Na vině je nekritická a jednostranná podpora obnovitelných zdrojů bez ohledu na jejich efektivitu a skutečnou nezávadnost/závadnost a uhlíkovou stopu. Ceny energií nenápadně rostly již několik let zpátky a více než před pěti let na tuto skutečnost začali odborníci na tuto skutečnost upozorňovat.

Inflaci máme jednu z nejvyšších v Evropě (ne-li nejvyšší) a to navzdory tomu, že naše ČNB začala inflaci brzdit jako jedna z prvních v Evropě. Je to mimo jiné dáno i tím, že inflaci táhnou ceny energií, které máme nejvyšší v Evropě s ohledem na paritu kupní síly a neděláme nic proti tomu, aby tyto ceny poklesly. Na rozdíl od jiných států, pro které jsou jejich ekonomika, jejich průmysl, a hlavně jejich občané prioritou.

Pokud premiér chtěl uklidnit národ, aby jeden týden před převzetím předsednictví EU nebyla mezinárodní ostuda, myslím, že se mu to nepovedlo. Svým arogantním projevem naštval i ty, kteří s ním měli ještě zbytek trpělivosti. Možná by bylo lepší mlčet.

Plně respektuji a podporuji záměr vlády nezatěžovat státní rozpočet a nezvyšovat zadluženost státu. Bohužel ale kroky, které vláda podniká, rozpočet zatěžují a zatěžovat budou. A to jen proto, že vláda odmítá řešit příčiny problému a látá důsledky. Nic z opatření, která premiér hrdě představil nemá okamžitý dopad, jak sám řekl, výsledky budou za čtyři, pět let (možná), ale dobrou zprávou je, že bude líp. Hlavně abychom se toho dožili, pane premiére!

 

Autor: Anna Binderová, dlouholetá spolupracovnice tuzemských i zahraničních energetických společností, členka Institutu pro energetiku, externě spolupracuje s redakcí Security magazínu a zaměřuje se zejména na témata energetiky, ekonomiky a národního hospodářství

Tagy článku