Autor fotografie: Al Jazeera English / Flickr|Popisek: Reportér televize Al-Džazíra v Gaze (ilustrační foto)
Podle informací izraelské armády zveřejněných v posledních několika týdnech vedou reportéři Katarem financované televizní stanice Al-Džazíra dvojí život. IDF jmenovala hned několik novinářů patřících pod tuto televizi, kteří se nejspíš aktivně podíleli na masakru izraelského obyvatelstva na začátku října 2023.
Pásmo Gazy je nyní jedním z nejožehavějších témat. Paradoxem však zůstává, že kvůli intenzivní a nepřehledné válečné situaci nemáme dostatek zdrojů, které nám z místa konfliktu poskytují relevantní informace. Spoléhat se prokazatelně můžeme pouze na tři: televizní stanici Al-Jazeera, izraelská média a sociální sítě, kde se vedle pravdivých informací pohybuje také mnoho hoaxů. Díky možnosti živě šířit příspěvky a specifické zprávy do různých koutů světa jsou především pro mladou generaci sociální sítě tím hlavním a nejrozšířenějším zdrojem informací o situaci v Gaze.
Při pohledu na celosvětovou vlnu solidarity s palestinským národem můžeme konstatovat, že z hlediska prezentace informací jsou mnohem silnější zprávy šířené palestinskými zdroji. Pokud však odhlédneme od sociálních sítí a zaměříme se na klasická média, arabská Al-Džazíra je jedinou mezinárodní televizí, která má přímo v Gaze svoje reportéry. Právě ti se stávají ostrým terčem kritiky ze strany představitelů Izraele, členů IDF, nebo izraelských médií, které se v posledních několika týdnech snaží prokázat, že někteří reportéři Al-Džazíry byli aktivně zapojeni v masakru izraelských civilistů ze soboty 7. října 2023.
Podle webového portálu i24 byl při jedné z nespecifikovaných operací IDF na severu Gazy nalezen notebook s fotografiemi a videi patřící novináři Al-Džazíra Samiru Muhammadovi Washahovi. Na fotografiích, které byly před dvěma týdny zveřejněny na sociální síti X, je vidět Washah podílející se na cvičných operacích prověřujících protitankovou techniku a bojové drony Hamásu. IDF později vysvětlila, že byl Washah velitelem vojenského křídla organizace Hamás a aktivně se podílel na vývoji a cvičení nových zbraní. Posledních několik let však současně sděloval divákům televize Al-Džazíra o stávající situaci v Gaze.
Ve středu 14. února 2024 izraelská armáda poskytla informace o dalším reportérovi televize Al-Džazíra, Ismailu Abu Omarovi, který se měl podle doložených fotografií a videí prokazatelně podílet na teroristickém útoku na Izrael z října 2023. Omar, který byl zraněn při izraelském útoku na Gazu v úterý 13. února, se podle IDF při masakru Hamásu na začátku října infiltroval na izraelské území a živě na sociální síti přenášel vraždění civilistů v izraelském kibucu Nir Oz. Podle informací IDF byl kromě novináře také několik let zástupcem velitele roty Hamásu ve východní části Khan Younis.
Kromě těchto dvou mužů IDF označila za teroristy také dva novináře Al-Džazíry, kteří zahynuli v neděli 7. ledna 2024 při izraelském útoku. Jednalo se o reportéry Hamzu Waela Dahdouda, syna jednoho z předních zpravodajů televize Al-Džazíra Waela Al-Dahdouda, a Mustafu Thuria. Zatímco Dahdoud byl podle dokumentů nalezených izraelskou armádou v Gaze členem odnože teroristické organizace Islámský džihád, která se zabývala elektronickým bojem, Thuria byl zástupcem velitele čety v jednom z obrojených praporů Hamásu. O izraelském útoku na tyto dva novináře a nepravdivých informacích Al-Džazíry jsme vás informovali v tomto textu.
Televize Al-Džazíra se proti těmto nařčením IDF brání a argumentuje, že se Izrael snaží cílenými útoky na jejich novináře zastavit šíření informací o reálné situaci v Gaze. Kredibilita a pravdivost některých sdělení televize Al-Džazíra jsou dlouhodobě kritizovány nejen IDF, ale také arabskými zeměmi, mezi které patří Spojené arabské emiráty nebo Saúdská arábie. Arabské státy televizní stanici přímo spojují s Katarem, který ji financuje, a požadují zastavení její činnosti. Vysvětlují totiž, že prostřednictvím Al-Džazíry se Katar dlouhodobě snaží narušit stabilitu v regionu.