Autor fotografie: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Zničené ruské vozidlo BMP-3
Válečný konflikt na Ukrajině pokračuje dál a nevypadá to, že by v brzké době měl skončit. Tuzemské proruské síly ale mají jasno: požadují, aby se přestala Ukrajina zásobovat zbraněmi a bylo přistoupeno k zahájení mírových jednání. Je v tom ale poněkud více nelogičností, než se na první pohled zdá.
Ozbrojený konflikt na Ukrajině doutná dále, tu s větší, tu s menší intenzitou. Nicméně to nevypadá, že by do konce roku skončil. Dezinformační média a s nimi spojená česká proruská klika požadují, aby se již v žádném případě Ukrajina nezásobovala zbraněmi a zahájila se bezprostředně mírová jednání, které však zatím Rusko stejně odmítá, když se nechalo slyšet, že budoucí mír bude výhradně podle jeho not. Současně naše prokremelské síly říkají, že nestojí na žádné straně sporu, objektivně však sklouzávají jasně na proputinovské pozice.
Pokud by se nedodávaly Ukrajině zbraně, pak v konfliktu s pravděpodobností rovnající se jistotě prohraje a mír už nebudou uzavírat dvě rovnocenné strany konfliktu - Rusko prostě poraženému nadiktuje všechno tak, jak mu vyhovuje, obsazená území připojí stejně po vzoru Krymu a už nikdy nevydá, protože kam stoupla bota ruského vojáka, odtud už prostě neodejde. Ukrajina se dostane do kleští jako české země po přijetí Mnichovského diktátu ve druhé republice, kdy v podstatě čekaly, kdy jim bude zasazen konečný zmrzačující úder od Německa. Ten nastal 15. března 1939.
Ukrajinu může potkat stejný osud, pokud by došlo na scénář, který zcela vážně prosazují naši proruští kolaboranti. Uzavře se mír tak, jak plně vyhovuje kremelským zájmům, za několik let vyvolá Putin (nebo už někdo jiný) novou válku a Rusko bude chtít ukrojit další a další ukrajinské území, až ji možná pohltí celou a stane se zní druhé Bělorusko, poslušný satelit, který postrádá atributy svobodné demokratické země.
Bezpečnostní garance, které by v takovém případě musely dát Ukrajině nejen západní velmoci, ale samozřejmě také Rusko, by měly hodnotu cáru papíru, tak jako v roce 1994, kdy za to, že se Kyjev vzdá jaderných zbraní, Kreml veřejně slíbil, že bude garantovat územní celistvost Ukrajiny. O 28 let později je vše úplně jinak, jak všichni vidíme.
Proruská kolaborační platforma zintenzivňující v poslední době svou činnost by měla jasně a nahlas říct, koho ve sporu vlastně podporuje a nehrát si na neutrálního ,,hráče" v celém sporu. Proč tedy neřekne, že vlastně podporuje Rusko a Vladimira Putina, stydí se snad za to? Je to opravdu problém nahlas říct, že podporuje agresora? Je přece svoboda slova, že?
Aby Ukrajina uhájila svou nezávislost, je nutné s vydatnou západní pomocí vytlačit Rusy na hranici před 24. února ze svého území, jinak hrozí scénář, který jsme shora nastínili a Ukrajině hrozí permanentní ohrožení v budoucnu ze strany Ruska. Tomu se nedá věřit, o tom jsme se již všichni přesvědčili, jeho garance nemají zcela žádnou hodnotu. Ukrajina musí se západní podporou bojovat, i když vyčerpávající konflikt bude trvat několik let. Agresor musí být odražen a Ukrajině dána možnost se svobodně rozhodnout, kam bude v budoucnu zahraničně-politicky směřovat.