KOMENTÁŘ: Prezident Zelenskyj riskuje ztrátu mezinárodní důvěry, možná i domácí

KOMENTÁŘ: Prezident Zelenskyj riskuje ztrátu mezinárodní důvěry, možná i domácí
Autor fotografie: President Of Ukraine, flickr public domain|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
21 / 11 / 2022, 13:00

Dá se říci, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj si již prošel řadou přešlapů, osobních i diplomatických. Jeho vystupování v zeleném tričku sice může být výrazem prezidenta země ve válečné situaci, ale určitě se nehodí na jednání OSN (byť on-line), nebo přivítání vrcholných politiků z jiné země.

Jistěže to na domácí publikum může dočasně působit, obzvláště pokud Rusko ničí infrastrukturu. Ale vystupovat v tričku s krátkým rukávem z vyhřáté kanceláře, kdy ostatním je zima, je přešlap. Nicméně je to otázka názoru či vkusu, chcete-li.

A nyní k vojenské situaci. Ukrajina stále publikuje množství ztrát na ruské straně, osob, pozemní techniky i letounů. Rusko to nekomentuje, ale neexistuje válka, kde by jedna ze stran byla beze ztrát. A podle toho, jak se Zelenskyj chlubí vojenskými úspěchy a zároveň žádá o stále více darů techniky a munice, se zdá, že vojenská i ekonomická situace Ukrajiny na tom není dobře. A to i vzhledem ke zpomalování vojenského úsilí.

Dalším nepříznivě přijatým momentem byla střela odpálená z Ukrajiny, jež dopadla na polské území. USA i Polsko potvrzují, že letěla z Ukrajiny a k dispozici v HSP jsou grafiky trajektorie letu. Zelenskyj však tvrdošíjně tvrdí, že letěla z Ruska. Jenže střely PVO nemají takový dolet, což měla být střela, jež dopadla v Polsku, a zároveň tím říká, že totálně selhala PVO Ukrajiny, jež je v podstatě ve válečném stavu. Později už svá slova mírnil.

A zároveň v honbě za „populárními“ proslovy o Rusku shazuje prohlášení partnerských zemí, kterými Polsko i USA jsou. Ukrajina vyčerpává své možnosti. Jistě vojáci jsou odhodlaní, ale zdroje nejsou nekonečné. A z „Grain Dealu“ (obilné dohody) peníze netečou tak rychle, a tak moc, aby si mohla dovolit vše co potřebuje.

Prezident Zelenskyj by měl přejít z pozice mediálního prezentátora na pozici státníka, ukázat pokoru a jasně definovat následující problematiky:

-          Ve vojenské oblasti máme takové ztráty

-          V civilní oblasti mámě takové škody

-          Potřebujeme tuto vojenskou techniku a munici

-          Potřebujeme tuto materiální pomoc

-          Ekonomicky si můžeme ale dovolit ….

Nemusí to být veřejně v médiích, ale vůči partnerům z NATO a EU na uzavřených jednáních to bude fér a spíš získá Zelenskyj další přízeň. Jinak se Ukrajina rychle může zřítit do vojenské i ekonomické katastrofy.

To by Zelenského velmi pravděpodobně smetlo, a je otázkou, kdo by jej nahradil. Zda prozápadní , nebo proruský politik, či zda by to vyvolalo rozdělení Ukrajiny. I kdy se píše cokoliv, je nutno vnímat, že zdroje Ruska a Ukrajiny jsou rozdílné. Ukrajina potřebuje západní pomoc a investice. Ale „dárky“ jako 30 kusů PVO systému Gepard při hranici dlouhé cca 1254 km nebo vzdušnou čarou mezi Běloruskem a Krymem 690 km jsou hezké, ale Ukrajinu nespasí. A pokud Bude Zelenskyj dále mluvit jinak, než se situacie jeví, bude se vše jen zhoršovat.

Co Ukrajina bude potřebovat, jsou prostředky všeho druhu protivzdušné obrany, ale i pozemní prostředky a pokud možno je unifikovat, aby ,,neumřela“ na logistice, že „co pes jiná ves“, takže v každé jednotce různé typy techniky a různá logistika. A pak samozřejmě investice do obnovy infrastruktury.

 

Zdroj: usip.org, edition.cnn.com, bbc.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace