KOMENTÁŘ: Proč by prohra ve válce mohla Rusku pomoci

KOMENTÁŘ: Proč by prohra ve válce mohla Rusku pomoci
Autor fotografie: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Zničený ruský BMP-3
09 / 04 / 2022, 12:00

Na Ukrajině i nadále zuří válečný konflikt, kterému zavdalo příčinu Rusko. Zatím není jasné, kdo v bojích zvítězí, ale pokud by Rusko prohrálo, tak by mu to mohlo pomoci.

Rusko-ukrajinská válka trvá již měsíc a půl a Moskvě se nepodařilo naplnit původní plán instalování loutkové vlády a udělat z Ukrajiny druhé Bělorusko s povolným politickým vedením. Jak to všechno dopadne, nikdo nemůže vědět, možných scénářů je samozřejmě více, a nelze s jistotou říct, který nakonec zvítězí. 

V ruské historii to většinou bylo tak, že pokud impérium ve větším válečném konfliktu prohrálo, nastoupila se cesta alespoň dílčích reforem, které otevřely stavidla určité modernizaci země. Naopak pokud Rusko v nějakém konfliktu zvítězilo, došlo k utužení politických poměrů a zamezení reforem. První ruská revoluce v roce 1905 přiměla tehdejší Stolypinovu vládu k tomu, aby navrhla zavedení agrárních a dalších reforem a současně měly zamezit revolučnímu výbuchu.

Historické precedenty by tak mohly dávat naději, že pokud by Rusko v konfliktu s Ukrajinou nakonec prohrálo, tak by mohlo dojít alespoň k dílčímu uvolnění již tak tuhých politických poměrů v zemi, jejichž vyrazem by byla částečná obnova ruské občanské společnosti, jež je trvale silově potlačována.

Neznámou samozřejmě zůstává, jestli by u toho byl nadále i Vladimir Putin, jehož pozice by v případě prohrané války jednoznačně oslabila a teoreticky mohla vést k palácovému převratu a nahrazení dlouholetého kremelského vládce liberálněji a realističtěji uvažujícím nástupcem. Další a ještě složitější otázkou však je, kdo by to mohl nakonec být.

Horší scénář pak představuje vítězství Ruska ve válce s Ukrajinou, Putinova politika a riskantní tah v podobě rozpoutané války by se ukázal jako správný, plně ospravedlnitelný krok, a tento výsledek by se promítl také do vnitřních poměrů, které by se ještě více utužily.

Těžko nyní soudit, jaký scénář skutečně nastane a co by vlastně Putin považoval za své vítězství v něm. Pokud by však v konfliktu prohrál, což si přeje celý demokratický svět, šrouby kremelské moci by mohly alespoň částečně povolit. Doufejme tedy v druhou možnost.

 

 

Tagy článku