KOMENTÁŘ: Putin si žije dál svůj geopolitický sen o obnově SSSR, studená válka už ale dávno skončila

KOMENTÁŘ: Putin si žije dál svůj geopolitický sen o obnově SSSR, studená válka už ale dávno skončila
Autor fotografie: Carmen Rodriguez, flickr (public doman)|Popisek: Vladimir Putin
11 / 05 / 2022, 16:30

Ruský prezident Vladimir Putin se nikterak netají tím, že největší geopolitickou katastrofou 20. století byl rozpad SSSR a z toho vyplývající snížení mocenského statutu nástupnické země, tedy Ruska. Psychologické nestrávení tohoto faktu vede k nepředvídatelným zahraničně-politických krokům ze strany kremelského vládce.

Není pochyb o tom, že Vladimir Putin a s ním i mnozí další nejvyšší představitelé Ruska se nikdy nesmířili s tím, že se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz. A rovněž nepanují pochyby o tom, že Putin se snaží tuto skutečnost napravit. Jeho snahou je obnovit přímé působení v bývalých zemích sovětského bloku, samozřejmě včetně České republiky, vnitřně je všemožně destabilizovat a pomocí své páté kolony v těchto státech nabýt zpět ztracený vliv po roce 1989. K tomu slouží celá řada nástrojů včetně hybridních operací a podobně, čehož jsme dlouhodobě svědky.

Putin za agilní pomoci svých věrných lokajů se snaží mezi státy NATO ,,hodit vidle" a soustavně narušovat jejich jednotu. Ideálním řešením by pro ruského prezidenta bylo docílit úplné zrušení Severoatlantické aliance, dosáhnout zcela nového rozhraničení vlivu a jakési ,,geopolitické neutrality", z níž by objektivně těžil jen on. Nicméně to nemůže vlastně od USA, NATO a jeho spojenců reálně očekávat, protože ti dobrovolně nevyklidí prostor.

Putin si v horlivé snaze dosáhnout zmíněných cílů, a to v podstatě všemi prostředky, neuvědomuje jednu zásadní věc - uvažuje totiž zásadně v kategoriích studené války a existence multipolárního světa. Nicméně nepíšeme rok 1971 ani 1982, ale rok 2022, kdy již dávno byly narýsovány kvalitativně nové geopolitické vztahy, kde již zkrátka Rusko vlivově nedominuje. 

Jakkoli můžeme psychologicky chápat, že nejen pro Putina, ale pro mnoho Rusů znamenal rozpad SSSR jako velmoci jakousi osobní pohromu či dokonce prohru, nedává to Kremlu žádné legitimní právo k tomu, aby si mohl činit nároky, a to třeba i ozbrojenými prostředky na obnovu statu quo ante. Studená válka skončila, SSSR neexistuje a nelze se vracet k mezinárodnímu uspořádání před 40 či 50 lety, protože již zkrátka dávno neplatí a bylo přepsáno novým, pro Rusko nevýhodným. 

V širším slova smyslu je pak nutno konflikt na Ukrajině vnímat prizmatem výše zmíněného Putinova plánu, který je jednou skryt tu pod pláštíkem ,,denacifikace a demilitarizace", tu pod tím, že Západ se chystal napadnout Rusko, nebo Putin musel pomoci ozbrojeným útokem ruskojazyčným obyvatelům na východě Ukrajiny, neboť zde probíhala údajná genocida.

Pokud si Putin neuvědomí, že studená váka již před nějakým časem skončila, SSSR se rozpadl a nelze se vracet k uspořádání mezinárodních vztahů, které již dávno neplatí a platit nemůže, do té doby bude nebezpečným protivníkem, kterého je třeba odstrašit.

 

Tagy článku