KOMENTÁŘ: Putinova pokřivená představa o novém světovém řádu - napadneme cizí zemi. A pak i další?

KOMENTÁŘ: Putinova pokřivená představa o novém světovém řádu - napadneme cizí zemi. A pak i další?
Autor fotografie: Trong Khiem Nguyen, flickr public domain|Popisek: Vladimir Putin a Si Ťin-pching
17 / 10 / 2023, 12:00

Ruský prezident Vladimir Putin na Valdajském fóru v Soči přednesl svůj projev, který měl být přímo ,,světového významu". To necháme na laskavém čtenáři, jak si to přebere. Ruská hlava státu každopádně veřejnosti jasně sdělila, že Rusko bojuje na Ukrajině za nastolení nového světového řádu.

Dalo se to vlastně od Putina čekat. Ruský prezident v Soči promluvil o válce na Ukrajině, roli Ruska v něm. V prvé řadě jako vždy překroutil zřejmou skutečnost, prohlásil, že Západ podle něho ve svých dějinách jen ,,nekonečně expandoval", Putin asi sám zapomněl na ruské, respektive sovětské expanze, které taktně v rámci neobjektivity zamlčel. Rusko se také snaží prý nyní již zamrzlý konflikt ukončit a nemá žádný zájem na uzurpaci nových území.

Kdo mu to ale po tom všem uvěří? Jestliže Putin hovoří o tom, jak se snaží válku ukončit, není nic jednoduššího než z Ukrajiny stáhnout všechna ruská vojska a mír nastane prakticky ihned. Nebo tím ukončením myslí dobytí celé Ukrajiny? Na to objektivně nemá ani prostředky, ani zdroje, byť původní plán byl ovládnutí celého území a proměna Ukrajiny v druhé Bělorusko, tedy poslušný satelit kremelských mocipánů.

Nejdůležitější zprávou ze Soči jsou však Putinovy další geopolitické představy. Ruská hlava státu řekla, že Kreml bojuje na Ukrajině za principy nového světového řádu. „Stojíme před úkolem vybudovat nový svět,“ sdělil publiku odhodlaně Putin. Jak by takový ideální svět měl vypadat? Nejlépe s co největším umenšením geopolitického vlivu Západu a alespoň částečným návratem do doby studené války a ještě existujícího SSSR a jeho mocenské sféry ve střední a jihovýchodní Evropě. Jinými slovy vlivové připoutání bývalých satelitů zpět k Rusku.

Putin však nepochopil jednu zásadní skutečnost. Studenou válku již dávno odvál čas a bývalé satelity jsou nezávislé, svobodné a mohou se autoritativně rozhodnout, ke komu budou patřit, jestli na Východ, nebo na Západ. To samé platí samozřejmě i o Ukrajině, jakkoliv je tato země objektivně sžírána mnoha vnitřními problémy včetně vysoké míry korupce. Ukrajina je však stejně jako Rusko nástupnickým státem z roku 1991 a stejně jako Rusko má právo si svobodně zvolit, jakou cestou půjde.

Nemůže platit zásada, že jeden stát bude druhému diktovat, do jaké mezinárodní organizace má vstoupit, tak, jak to dělá právě Rusko v případě Ukrajiny. Nebo snad Kyjev diktuje Moskvě, že má opustit organizaci BRICS a že má Rusko vstoupit do EU? To, že Ukrajina volí Západ, jí nikdo nemůže přece ubírat, je to její svobodné rozhodnutí. Rusko mentálně nestrávilo rozpad SSSR a také skutečnost, že už není takovou mocností jako ještě před 35-40 lety. Časy se však mění.

Především je nutné konstatovat, že Západ nechce Rusko zničit, jak to stále omílá v eschatologickém smyslu nejen Putin. Protože by to vyvolalo třetí světovou válku, a tu nikdo přirozeně nechce. Západ se chce ale bránit ruské územní expanzi, proto také donedávna neutrální Finsko vstoupilo do NATO. Švédsko bude snad brzy následovat, až se turecký a maďarský parlament konečně rozhoupají. Nikoliv však proto, že by Finsko snad chtělo napadnout Rusko, ale jako ochranu před ním samotným.

Putinově zpupnému imperialismu je třeba postavit účinnou hráz. Paranoidní Putinovy představy o zničení Ruska jsou transformovanou Stalinovou myšlenkou akorát v jiném čase a jiných podmínkách. Stalin ve 20. a 30. letech totiž říkal, že proti SSSR chystá Západ ,,imperialistické tažení". SSSR se nachází v kapitalistickém obklíčení s cílem zničit první socialistický stát světa a Západ si ho chce rozdělit jako kořist.
Tímto syndromem Putin bohužel dlouhodobě trpí, což je vlastně příčina všeho, napadení Gruzie v roce 2008 a invaze na Ukrajinu o 14 let později. Na Putina platí jen silové prostředky, je to jediné, čemu rozumí, takže NATO a celý demokratický Západ mu nemůže ustupovat ani o píď. Nový světový řád podle Putinova vzoru by byl jen cestou do otroctví pod kremelskou taktovkou.

Tagy článku