KOMENTÁŘ: Putinova ,,speciální vojenská operace" se může nakonec převrátit v občanskou válku. Propadne se Rusko do chaosu?

KOMENTÁŘ: Putinova ,,speciální vojenská operace&quote; se může nakonec převrátit v občanskou válku. Propadne se Rusko do chaosu?
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Sergej Šojgu a Vladimir Putin
24 / 06 / 2023, 09:00

Není to možná až tak překvapující informace, spory mezi ruským nejvyšším politickým a vojenským vedením a Jevgenijem Prigožinem vrcholí. Zakladatel žoldnéřské skupiny Wagnerovců Prigožin obvinil ruskou armádu z útoku na jejich pozice, přičemž mělo být zabito ,,mnoho mužů". Jak informoval ruský portál Meduza, video, které mělo ukázat následky útoku na Wagnerovce, je pravděpodobně zinscenované a Prigožin zřejmě zakládá cíleně na hlubší spor mezi jeho skupinou a Moskvou. Může to být začátek občanské války v Rusku?

Doutnající rozpory mezi Prigožinem a ruským nejvyšším politickým a vojenským vedením v čele s ,,nenáviděným" ministrem obrany Sergejem Šojguem nyní erodovaly naplno na povrch a mají poměrně velký potenciál eskalovat. Otázka je až kam. Zakladatel tlupy hrdlořezů Prigožin Wagnerovců obvinil ruskou armádu z útoku na pozice jeho skupiny. Prigožin se dožaduje okamžitého příjezdu Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, zároveň ,,Putinův šéfkuchař" hrozí, že uskuteční pochod na Moskvu.

Situace nadále eskaluje, podle zatím nepotvrzených informací na dálnici Rostov-Moskva mělo dojít  k prvnímu střetu mezi předsunutými skupinami Wagnerovy armády, a jednotkami ruské armády. Moskva zatím zavádí mimořádná protiteroristická opatření a bere věci s nebývalou vážností.

Prigožinovy rozpory mezi ním a Moskvou nabývají na intenzitě, a co se zdálo před několika měsíci jako zanedbatelné v souvislosti s nedostatkem munice a vybavení pro Wagnerovce, nyní je více než hmatatelné, reálné. Že je Prigožin ,,zlým mužem", také názorně dokázal, když v rozporu s oficiální ruskou propagandou informoval ve svých četných videích, že ukrajinská ofenziva je naopak úspěšná a ruská armáda ztrácí své pozice.  

A nutno říct, že Prigožin hraje osobní vabank, a sází vše na jednu kartu, za což mu hrozí až 20 let vězení za výzvu ke vzpouře. Jeho obdoba Kronštadského povstání proti bolševikům z roku 1921 může nejen skončit v krvavé lázni, ale přispět k propuknutí občanské války, což by vzhledem k ruské historii nebylo ničím překvapivým.

Je to pomsta za předcházející válečný vývoj směrem k Wagnerovcům, nebo chce Prigožin dosáhnout hlubších personálních změn v Kremlu, odstranit Šojgua, a možná i samotného Putina? Není to vyloučeno vzhledem k avanturistické a vztahovačné Prigožinově povaze. Otázkou zní, jestli by se po občanské válce, která není vyloučena, skutečně nepřepisovaly politické a vojenské reálie a Vladimir Putin by stále byl u politického kormidla, nebo byl v jejím důsledku svržen.

Na každý pád došlo k tomu, co si z ruského nejvyššího politického vedení nikdo nepřál. ,,Speciální vojenská operace" na Ukrajině, která měla trvat sotva pár dní, má vážné důsledky dovnitř vedení země a Rusko se tak může ponořit do chaosu, nebo v krajním případě do již zmíněné občanské války. Tyto události jsou na druhé straně zákonitým vyvrcholením chronických rozporů mezi Wagnerovci a oficiálními kremelskými politickými strukturami o kompetence, způsob vedení války a praktického naplnění jejích cílů. Tohle asi Putin 24. února 2022 skutečně nezamýšlel.


Tagy článku