KOMENTÁŘ: Putinovi kremloboti chtějí rozvolnit svazky s NATO a nastolit ,,neutralitu". Ta v případě ČR nemůže fungovat

KOMENTÁŘ: Putinovi kremloboti chtějí rozvolnit svazky s NATO a nastolit ,,neutralitu&quote;. Ta v případě ČR nemůže fungovat
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Vladimir Putin
11 / 04 / 2022, 12:00

Neochvějní strážci Putinovy imperiální politiky - kremloboti - chtějí uvolnit ČR ze spojeneckého svazku NATO a narýsovat novou geopolitickou mapu, kde bychom byli neutrální zemí. To je ovšem představa, která by jedině vyhovovala zájmům kremelského samovládce.

Éra informačního věku, svobody slova má své nepopiratelné výhody, nicméně musíme vidět kromě líce i její rub. A tím je záplava dezinformací, hoaxů, ,,zaručeně" pravdivých zpráv. Jedno však mají společné - jsou orientovány na východ, na Rusko, jehož zájmy nejen v ČR úporně hájí. V poslední době pozorujeme sílící snahu těchto kruhů obrátit naši zahraničně-politickou orientaci zpět na východ, tedy návrat před rok 1989.

Síly, které se o to snaží, se nikdy nesmířily s členstvím ČR v NATO, které vykreslují jako imperiální, nikoliv obranný svazek, a chtějí ukončit za každou cenu členství v něm a nastolit jakýsi neutrální status ČR po vzoru Rakouska. Zajímavé je, že tak činí z jasně proruských pozic a už to ani nezakrývají jako ještě před několika lety.

Pokud by ale došlo k tomu, že bychom nakonec opustili NATO, rovnalo by se to bez přehánění bezpečnostní katastrofě, a to i ve světle událostí, které se nyní dějí na Ukrajině. Proruští aktivisté a další Putinovi obdivovatelé už neřeknou, kdo by nám v takovém případě dal bezpečnostní záruky, byl by to snad sám kremelský samovládce? Nebo někdo jiný? Pokud ano, tak ať to veřejně řeknou.

Malý stát se zkušenostmi z roku 1968 ve středu Evropy nutně bezpečnostní záruky potřebuje. Neutralita naší země a nové rozvrstvení sfér vlivu, které se snaží dosáhnout Kreml i ,,čeští putinovci", by zcela jednoznačně hrála do karet právě Moskvě, protože její snahou je vymanit země bývalého sovětského bloku z NATO a zpět přimknout do své vlivové sféry, rozvolnit spojenecké vazby NATO, dosáhnout zrušení Aliance, nebo z ní udělat alespoň bezmocný přívěšek.

Naše země nemůže hrát roli jakéhosi ,,bezprizorního" nárazníkového pásma v Evropě, mostu mezi Východem a Západem, ale potřebuje být začleněna do takového svazku, který ji garantuje její bezpečnost právě proti ruskému imperiálnímu expanzionismu. A takovým svazkem je právě NATO, nikdo jiný nám srovnatelné bezpečnostní záruky dát nemůže.

Proruští horliví aktivisté hrají vysoko a stejně tak nebezpečně, možná si ani oni dostatečně neuvědomují, co by se stalo, kdybychom skutečně vystoupili z NATO. Pro naši zemi by to byla katastrofa a vítězství proputinovských uvažujících nohsledů. Je jedině dobře, že jsme členem NATO, protože právě Aliance skýtá záruky, že Putin ve snaze obnovit dřívější impérium Sovětského svazu ,,nezaklepe" jednou na dveře také u nás.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.