KOMENTÁŘ: Ruské podmínky míru jsou ve skutečnosti kapitulací Ukrajiny před agresorem a nástupem pro její ovládnutí

KOMENTÁŘ: Ruské podmínky míru jsou ve skutečnosti kapitulací Ukrajiny před agresorem a nástupem pro její ovládnutí
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Válka na Ukrajině
06 / 06 / 2023, 16:00

Rusko prostřednictvím náměstka ministra zahraničí Michaila Galuzina zveřejnilo sedm požadavků pro mír na Ukrajině. Mezi požadavky se objevuje neutralita země, ruština jako státní jazyk či zastavení vojenských dodávek ze strany Západu. Kyjev požadavky odmítl a místo toho přišel se svými. Ukrajina velmi dobře ví, že ruské požadavky jsou cestou ke kapitulaci země.

Ruské požadavky mají jasný cíl - dostat Ukrajinu později na kolena pod rouškou podepsání jakéhosi spravedlivého míru. Jenže ve skutečnosti žádný spravedlivý mír neexistuje ani nikdy neexistoval. Vždy na míru vydělal někdo více, někdo méně. Ve skutečnosti by se akceptování ruských požadavků rovnalo ukrajinské kapitulaci před agresory, byť jsou zahaleny pro někoho do líbivého ,,mírotvorného" hávu. Jestliže by Ukrajina souhlasila s jinak zcela nestoudnými požadavky, byl by to první důležitý krok pro její úplné ovládnutí v budoucnosti Ruskem, to je více než zřejmé.

Pokud by přestaly proudit dodávky zbraňových systémů na Ukrajinu, obránci prohrají, a to s pravděpodobností, která se blíží takřka matematické jistotě. Rusko si to vyloží jako slabost Západu, že už jí nebude dále zásobovat zbraněmi, a že ji vlastně odepsal. Agresor načerpá další síly a vtrhne na Ukrajinu znovu, dokud jí neovládne a neudělá z ní druhé Bělorusko, což zamýšlela úplně na začátku konfliktu výměnou vlády v Kyjevě.

Pokud Rusko zaútočilo z toho důvodu, že nechce, aby se Ukrajina stala součástí NATO, pak i okleštěný stát, který by například přišel o část území, na němž se nachází takřka nikým neuznané pseudorepubliky, které z hlediska mezinárodního práva vlastně neexistují, by mohl do NATO vstoupit. Proto Rusko chce pohltit Ukrajinu jako celek a znemožnit samostatné rozhodování jako suverénního státu.

Zde je potřeba říct, že žádná země nemůže v současnosti diktovat té druhé, že má zavádět ruský jazyk, že nemá vstupovat do evropských struktur či vojenských paktů. Ukrajina je i se všemi objektivně existujícími problémy suverénní zemí, kterou vojensky napadlo Rusko, nicméně má nepochybně nezadatelné a nezcizitelné právo rozhodovat o své budoucnosti sama, to znamená, že je jen na ní, do jakých evropských společenství vstoupí, a nemůže jí v tom nikdo diktovat. Nebo snad Ukrajina vytyčuje podobné požadavky jako Rusko, například, že se má ukrajinština jako státní jazyk zavádět v Rusku? Rusko nemá Ukrajinu udělenou v léno jako v době feudalismu.

Jedinou možností, jak uchránit i nadále územní integritu a státní suverenitu, je vyhnat ruské cizáky z Ukrajiny, a to do jednoho. A samozřejmě je důležité, aby Západ i nadále zásoboval napadenou zemi dostatečným množstvím zbraňových systémů, které jsou nezbytné pro obranu i pozdější protiofenzivy. Pokud tomu tak nebude, Ukrajinu nakonec pohltí ruský obr a Evropa bude mít zásadní bezpečnostní problém - Rusko na hranicích několika států NATO. A to si kromě zvlášť aktivních proruských skupin a Putinových zaprodanců opravdu nikdo nepřeje.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.