KOMENTÁŘ: Rusko v problémech – kope kolem sebe a snaží se rozložit koalici urážkami

KOMENTÁŘ: Rusko v problémech – kope kolem sebe a snaží se rozložit koalici urážkami
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
02 / 04 / 2022, 18:45

Konflikt na Ukrajině se v žádném případě nevyvíjí tak, jak si ruské politické i vojenské velení představovalo.

„Speciální vojenská operace“ se prodlužuje, klíčové body nebyly získány, nebo jen za cenu velkých ztrát a totálního zničení. Pokud si Rusko ponechá například Mariupol, jenž je ve fázi zničení jako kdysi Stalingrad nebo Drážďany, bude muset investovat obrovské sumy do jeho obnovy a znovuosídlení. A toto jistě nebyl Ruský plán, ten spíš byl „s písní na rtu“ nakráčet do měst, být vítáni a rychle a lehce obsadit rozsáhlá území bez vojenských i materiálních škod a ztrát.

Česká mise v Ženevě obdržela následující Tweet:

                        

                                                                           Zdroj: Twitter

 

Ruská administrativa ani diplomacie si zatím nedovolila takovýmto způsobem vystoupit vůči kterékoliv zemi NATO a EU. Je si vědomi toho, že je to za hranou, proto tweetují na misi v neutrálním Švýcarsku, nikoliv ze zastupitelského úřadu v Praze. Byl by to dobrý důvod dále zredukovat jejich počty, a toho jsou si vědomi, i když by okamžitě vyhostili někoho z českého velvyslanectví v Moskvě.

Česká diplomacie a zahraniční aktivity, jak MZV, tak i MO, začínají Rusku dělat starosti. Polsko je svým způsobem drženo v šachu Kaliningradskou oblastí a Baltem, a to i přes jeho poměrně agresivní rétoriku, Maďarsko se snaží prosadit své zájmy a je ve volebním roce, takže tak trochu hraje na všechny strany a Slovensko a pobaltské státy pro Rusko nejsou protivník.

Česká republika s Německem za zády je již jiný oříšek. Většina zemí nabídla dodávky balistické ochrany, nebo byly dodány protitankové či protiletecké střely. Jedna zbraň, jeden výstřel, jeden konkrétní cíl. Česká republika nabídla dodávky dělostřelecké munice ráže 152 mm, kterou má Ukrajina ve výzbroji, a podle informací jí v některých oblastech dochází, protože palba těžkých zbraní utichá, což je třeba konkrétně případ Mariupolu. Dron má 1-2 výstřely, nebo sebezničení a je zaměřen na techniku 1 výstřel – 1 kus, PTŘS nebo PLŘS jsou zaměřeny na obrněnou nebo leteckou techniku – 1 výstřel – 1 kus, ale při napadení města, uskupení techniky nebo rozvinování sil dělostřelecká palba zastaví postup, nebo v případě protiútoku dělostřelecká příprava sníží útočné i obranné schopnosti protivníka, protože ničí jak obrněnou techniku a dělostřelectvo, tak živou sílu nebo zodolněná stanoviště.

A když k tomu přičteme další kroky české diplomacie na mezinárodním poli, péči o uprchlíky nebo jejich evakuaci (MEDEVAC), zvláštní programy ve školách, jistě to ruské administrativě vadí. Ale neházejme Rusy do jednoho pytle, mluvme o administrativě a politickém a vojenském vedení. Nedávno proběhla v Praze demonstrace Rusů žijících v České republice proti válce s Ukrajinou. Je nutno ještě vnímat obrovskou složitost celé situace pro mnoho rodin, kdy v době SSSR nikdo neřešil národnost, všichni byli občany SSSR. Takže je mnoho rodin rusko-ukrajinských, rusko-běloruských, ukrajinsko-běloruských atd. Nikdo nechce, aby to eskalovalo do té formy, co bylo za války v bývalé Jugoslávii, že se najednou vraždili členové rodin nebo sousedé jen kvůli etnické příslušnosti, nikoliv ,,dobrý-špatný, ale národnost ,,ta nebo ta“ .

Ruská diplomacie oficiálně nemůže souhlasit s nabídkou Černínského paláce, byť by si to možná mnozí přáli. Důležité je, že česká diplomacie i resort obrany jsou aktivní a na mezinárodním poli viditelní. A též je důležité, že dodávky zbraní a munice společně s diplomatickými aktivitami a sankcemi dostávají ruskou administrativu pod tlak, kterému nedokáží racionálně čelit. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.