KOMENTÁŘ: Sevastopolská kletba. Nad okupovaným Krymem začíná být Rusovi povážlivě horko, ukrajinská smyčka se stahuje

KOMENTÁŘ: Sevastopolská kletba. Nad okupovaným Krymem začíná být Rusovi povážlivě horko, ukrajinská smyčka se stahuje
Autor fotografie: Rosavtodor.ru, CC BY 4.0|Popisek: Krymský most
13 / 09 / 2023, 10:00

Krymský Sevastopol se ocitl během noci na středu v plamenech. Ukrajinským obráncům se podařilo zasáhnout klíčový krymský přístav a nejméně 24 lidí si odneslo zranění různého stupně. Smyčka se začíná stahovat tak, jak Ukrajinci předpověděli. Rusové museli navíc uzavřít Krymský most, který spojuje Krymský poloostrov s Ruskem.

Ukrajincům se podařilo docílit z noci na středu dalšího dílčího úspěchu. Přístavem Sevastopol otřásla série mohutných výbuchů, nejméně 24 lidí utrpělo zranění, Rusové kvůli útoku uzavřeli Krymský most. V plamenech se ocitla také výsadková loď projektu 775.

Úspěšná diverzní akce je dalším dílem ve skládačce probíhající ukrajinské protiofenzivy, která sice probíhá pomalu, i kvůli mohutným zaminovaným územím, přesto krůček po krůčku postupuje, daří se sice ztuha, přesto se daří zdolávat jednotlivé vrstvy ruských opevnění.

A Krym je pochopitelně klíčovým cílem. Již před několika týdny oznámila ukrajinská vojenská rozvědka, že byla provedena zvláštní výsadková operace a jednotky speciálních sil se vylodily na pobřeží, kde proběhly boje s ruskými okupanty. Rozvědka také uvedla, že se podařilo na Krymu vyvěsit ukrajinskou vlajku. Ukrajina též dobyla čtyři těžební plošiny v Černém moři, které se ocitly pod ruskou vládou již od roku 2015.

Z toho plyne, že Krym je více než zranitelným místem, což ještě podtrhuje skutečnost, že jeho obyvatelé po červencovém ukrajinském útoku spěšně prchají, protože situace není rozhodně pro ně bezpečná. Důležité je nepolevit v jednotlivých akcích, které musí Západ svými materiálními dodávkami podporovat.

Černé moře není v nadsázce řečeno ruským rybníkem, v němž si okupanti mohou dělat, co si zamanou, a Ukrajinci na to adekvátně reagují nejen proto, že Rusko ostřeluje jejich lodě, které vyvážejí kriticky důležité obilí. Na druhé straně bude v Černém moři nepochybně ještě více horko, právě sem se totiž může přenést v následujících týdnech podstatná část válečného konfliktu. Ukrajinci jsou připraveni, dá se předpokládat, že jejich tlak zde bude zesilovat. Jsou na něj připraveni i ruští okupanti?

Tagy článku