KOMENTÁŘ: Špionážní skandál ve Švédsku - severská země by měla přehodnotit svou liberální imigrační politiku

KOMENTÁŘ: Špionážní skandál ve Švédsku - severská země by měla přehodnotit svou liberální imigrační politiku
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Švédská vlajka
25 / 11 / 2022, 16:00

Švédsko podalo přihlášku do NATO, ale je v krátké době opět zmítáno špionážním skandálem. Jeho liberální politika je sice zajímavá, ale bezpečnost země je v tomto případě klíčová, obzvláště pokud vstoupí do nějakého společenství jako NATO či EU.

Podle dostupných informací měl být totiž zatčen manželský pár při bleskovém zákroku speciálních policejních sil za podezření ze špionáže pro „nejmenovanou cizí mocnost“. Nicméně vzhledem k tomu, že do Švédska přesídlili z Ruska, není moc prostoru pro další diskuze. Vlastnili firmu na prodej elektroniky, což umožňuje zisk informací o technologiích, respektive pašování embargovaných technologií, jako jsou v současnosti embargované či nedostatkové čipy.

Navíc „krytí“ obchodní firmou umožňuje volný pohyb po celé zemi. Měli vyvíjet činnost i proti jiné „nejmenované“ zemi, ale vzhledem k bydlišti ve Stockholmu se nabízí Finsko (též kandiduje na členství v NATO), Norsko (člen NATO), nebo Dánsko (NATO a EU), případně pobaltské státy, ale z Ruska to mají blíž a jsou tam velké ruské diaspory.

Nedávno měli být zatčeni dva bratři iránského původu pracující pro ruskou zpravodajskou službu GRU, kdy jeden měl být dokonce pracovníkem švédské vojenské a bezpečnostní služby MUST. Takže otázkou je, jak Švédsko provádí bezpečnostní prověrky. Vzhledem k celkové vnitrostátní situaci je nepochybné, že švédské bezpečnostní síly jsou přetížené s imigrací a pašováním zbraní a výbušnin.

Dochází k vykrádáním bytů a domů, kdy Švédové své domy ani nezamykali. Ke krádežím aut, což je podobné. A najednou zde, především na jihu v Malmö, operují gangy, kdy přestřelky nebo pumové útoky jsou celkem běžné. Navíc imigranti v mnohých případech zneužívají zdravotní a sociální systém a mnoho z nich najednou záhadně  „zmizelo“.

Imigrace, pašování osob i zbraní, nárůst násilí je pro Švédsko problémem. Vyčerpává ho to ekonomicky i vytváří sociální bariéry. K tomu je nutno přičíst bezpečnostní problémy a vyšší investice do policie a bezpečnostních služeb.

Švédsko je technologicky velmi vyspělá země. Proto je jistě v hledáčku jiných zemí a s žádostí o vstup do NATO se tento zájem jen stupňuje. Primárně v Rusku. Ne nadarmo ruské ponorky pronikají do švédských výsostných vod a ostrov Gotland je pro Švédsko strategickým územím.

Lze tedy předpokládat, že do budoucna Švédsko přehodnotí svoji liberální imigrační politiku a sjednotí svoji vojenskou politiku s NATO, což již neumožní takovéto excesy. Zároveň samozřejmě bude protlačovat své technologie, kterých není málo. Ať už to jsou letouny JAS-39 Gripen, ponorky či bojová plavidla, nebo nabídky z civilních podniků.

 

Zdroj: aftonbladet.se, apnews.com, afp.com

Tagy článku