KOMENTÁŘ: Strategickou komunikaci zvládli Poláci na jedničku. Přesto se Kreml směje a česká dezinformační scéna si mne ruce

KOMENTÁŘ: Strategickou komunikaci zvládli Poláci na jedničku. Přesto se Kreml směje a česká dezinformační scéna si mne ruce
Autor fotografie: foto: Pixabay
18 / 11 / 2022, 13:00

Unáhlená vyjádření českých politiků k dopadu ruské rakety na území Polska pomohou v informační válce jak kremelské administrativě, tak proruské dezinformační scéně. A oslabí hodnověrnost české vlády.

Podle informací z tisku dopadla v úterý 15.11. 2022 ruská raketa na polské území, asi 6 km od hranic s Ukrajinou. Při výbuchu byly zabity dvě osoby.

NATO sdělilo, že střela byla monitorována a informace o její trajektorii předány i polské straně. Vyjádření polských představitelů z úterního večera byla opatrná. Konstatovali, že na polské území dopadly dvě ruské rakety, nicméně de facto od začátku komunikace apelovali na novináře a politiky, aby byli zdrženliví ve svých vyjádřeních.

Je asi otázkou na psychology, proč se naše média a politici tímto doporučením neřídili. Televizní kanál ČT 24 se incidentem zabýval nepřetržitě od získání prvotních informací. Různí hosté a odborníci se na základě kusých, neúplných a neověřených informací vyjadřovali k aktivaci článku 4 a 5 Severoatlantické smlouvy, ve vysílání se hovořilo o úmyslném útoku Ruska na Polsko, potažmo na NATO. Politici na sociálních sítích zmiňovali hlavně eskalaci války Ruskem, Miroslava Němcová na twitteru tvrdila, že Rusko nezaútočilo omylem, ale záměrně provokovalo. Předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Pekarová tvítovala, že ruská raketa velmi pravděpodobně zasáhla naši sousední zemi a že Rusko eskaluje napětí. Ministryně obrany Jana Černochová zase napsala, že jde o prokázaný dopad ruských raket na polské území, a ať je to omyl nebo provokace, jde o další eskalaci konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy. Vyjádření premiéra Petra Fialy bylo sice opatrnější, bohužel taky od začátku s předsudkem: Pokud Polsko potvrdí, že ruské rakety zasáhly i jeho území, půjde o další eskalaci ze strany Ruska.

Již pozdě večer se však začaly objevovat informace o tom, že může být vše jinak. Polská vláda a   prezident USA Biden veřejně připustili jiná vysvětlení. Ve středu ráno bylo už všechno jinak. Rakety byly sice ruské výroby, ale byly vystřeleny ukrajinskou protivzdušnou obranou ze systému S-300.

Následné české hraní se slovíčky, že politici mluvili o “ruských” raketách, bylo jen slabou obranou. V kontextu všech výše uvedených vyjádření českých politiků je jasné, že neměli na mysli výrobce raket, ale původce útoku.

Středeční informace se přiklonily k již uvedenému vysvětlení, že ukrajinské ozbrojené síly se bránily proti ruským raketám a pravděpodobně (a vzhledem k fungování protiletadlových střel i nepochopitelně) došlo k přeletu a výbuchu rakety ze systému S-300 na polské území. Tak hovořil prezident Biden, generální tajemník Stoltenberg i polský prezident Duda. Tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho, že rakety odpálili Rusové, je plně v souladu s válečnou propagandou a nelze se mu divit.

Nepříjemné důsledky vyjádření českých politiků se začnou objevovat brzo. Plně je využije nejen Kreml, ale celá dezinformační scéna v České republice. Unáhlená nepravdivá vyjádření mají totiž ohromný potenciál pro celou dezinformační scénu a jsou vodou na propagandistický mlýn ruské administrativy. O to spíše, že sama ruská strana velmi brzo přišla s vysvětlením, že se jednalo o raketu vystřelenou ukrajinskými protivzdušnými silami. A jak se nyní jeví, měla pravdu. Co víc si ruská dezinformační scéna může přát než situaci, kdy jeho verzi potvrdí i samotný americký prezident, a poté polský vyšetřovací tým. Každé zdůvěryhodnění vládních nebo ústavních představitelů má pro ruské dezinformátory cenu zlata.

V nedávném článku o dezinformacích jsem takový scénář zmiňoval. Protivníci a nepřátelé demokracie potřebují pro rozdělování společnosti a vytváření společenského napětí chytit politika nebo novináře při šíření nepravdy. Pak ho mohou obecně označit za nedůvěryhodného a můžou začít tvrdit, že je dezinformátorem on sám. Takto jednoduše se jim daří ve svém (protisystémovém) prostředí vytvářet nedůvěru v politiky a novináře, rozdělovat společnost amanipulovat s občany proti vládě. 

Polská administrativa byla ve svých vyjádřeních velmi opatrná, stejně tak administrativa americká. Pravděpodobně měly dostatek informací a na druhou stranu nechtěly eskalovat napětí. To se českým politikům nepovedlo. Polská vláda zvládla strategickou komunikaci na jedničku. Bez ohledu na dva zmařené lidské životy.

Smrt dvou lidí je důsledkem ruské agrese, o tom není pohyb. Jaký rozdíl ale bude mezi námi a Ruskem, když budeme upřednostňovat naše ideologické předsudky před fakty?

Autor: Martin Svoboda

Tagy článku

-->