KOMENTÁŘ: Teroristické útoky – jak zvýšíte vaše šance na přežití?

KOMENTÁŘ: Teroristické útoky – jak zvýšíte vaše šance na přežití?
Autor fotografie: pixabay.com
08 / 11 / 2020, 13:00

Tři teroristické útoky během několika týdnů. A několik zabitých nevinných lidí. Smutná bilance posledních dní. Zda-li se jedná o začátek nové vlny útoků, jako byly v roce 2015 a 2016, lze těžko předvídat. Jisté ale je, že bezpečnostní situace se změnila. Cílem teroristů nejsou politici nebo významné osobnosti. Jejich cílem je pozabíjet co nejvíce lidí a vyvolat ve společnosti zmatek a strach. Takový útok může přijít kdekoliv a kdykoliv. I v případě, že navýšíme počet policistů na trojnásobek, nikdy nemohou být všude. Je nutné smířit se s tím, že musíme přijmout část odpovědnosti za svou bezpečnost na sebe. Abyste zvýšili svoje šance na přežití, je dobré znát několik bezpečnostních zásad, které vám mohou pomoci přežít. Jsou to jednoduchá pravidla, o kterých jste určitě slyšeli, ale není na škodu si je zopakovat.

Platí tři bezpečnostní zásady Uteč, Ukryj se , Bojuj.

Abyste zvýšili svoji šanci na přežití je dobré řídit se následnými doporučeními.

UTEČ

Útěk z místa incidentu je to nejlepší, co můžete udělat. V tomto případě platí mnohonásobně více „ kdo uteče, ten vyhraje“, respektive přežije.

Pokud se rozhodnete utíkat, vždy mějte připravený plán, kam běžíte. Z tohoto důvodu je dobré dívat se kolem sebe a vždy mít podvědomí o tom, kde se nacházíte. Např. v  nákupním centru se orientujte a sledujte, kde jsou nouzové východy nebo úniková schodiště, v restauraci si zjistěte, jestli je tam druhý východ, nebo kde je vstup do kuchyně, protože za kuchyní bývá zásobovací vchod.

Nechte na místě všechny své věci, jediné, co si vezměte, je mobilní telefon.

Při útěku sledujte okolí a dívejte se kolem sebe. Je možné že ve vaší cestě útěku již jsou útočníci a vy budete muset plán změnit.

Vyzvěte ostatní, ať vás následují, řekněte jim že máte plán, ale nepřemlouvejte je, nemáte čas.

Pokud někdo poběží opačným směrem, varujte je, že je tam nebezpečí.

Nevěnujte se raněným. To je hodně diskutabilní zásada. Nikdo vám nemůže nařídit, abyste ohrozili svůj život kvůli raněným. Bojujete sami za sebe. Péčí o raněného se velmi snadno můžete dostat do stejné pozice. Rozhodnutí je pouze na vás.

Podaří-li se vám dostat z budovy, utíkejte co nejdále, nikdy nevíte, jestli vás útočník neuvidí z okna, nebo jestli nemá na ulici komplice. Jim je jedno, kde vás zabijí, jestli na ulici, nebo v budově.

UKRYJ SE

Pro teroristické útoky platí pravidlo „prvních zamčených dveří“. Teroristé vědí, že prvním výstřelem zapnuli stopky, které odpočítávají čas do příjezdu ozbrojených složek. Proto se nechtějí zdržovat dobýváním se do zavřených dveří a raději volí dostupnější cíle. Proto ukrytí a zabarikádování výrazně zvyšuje vaše šance na přežití.

Je-li to možné, ukryjte se vžd,y když nejste v zorném poli útočníka. Pokud to jde zkuste úkryt následně změnit, nevíte jestli vás někdo neviděl.

Zamkněte se a zabarikádujete dveře. Použít můžete cokoliv, čím se vám podaří dveře udržet zavřené, od klíčů přes nábytek až po kabely k počítačům nebo i opasek.

Zhasněte světla, ztlumte mobily a hodinky, udržujte maximální ticho.

Ukryjte se co nejdále od dveří, mimo úhel možné střelby a lehněte si na zem.

Pokuste se navázat kontakt se záchrannými složkami pomocí SMS. Na číslo 158 SMS nepošlete, ale pokud napíšete někomu se svých známých, oznámíte mu, co se děje a ať se spojí s policií. Policie vás následně může kontaktovat pomocí SMS. Můžete se stát zdrojem informací.

Připravte si cokoliv jako zbraň pro případ, že by se terorista dostal dovnitř. Jako zbraň můžete použít libovolný předmět, který učiní váš útok důraznější.

Bude-li vás víc, připravte si plán útoku na teroristu. Když zaútočíte jako organizovaná skupina, kde bude mít každý přidělen nějaký úkol, vaše šance se zvýší (já mu půjdu po zbrani, ty ho praštíš po hlavě a ty ho zkusíš porazit) .

BOJUJ

Do přímého kontaktu s ozbrojeným teroristou jděte pouze v případě, že budete mít dvě možnosti. Neudělám nic, zemřu určitě, nebo se pokusím něco udělat, možná to vyjde a přežiju.

Bude-li vás víc, snažte se domluvit a rozdělit si úkoly.

Připravte si cokoliv, co můžete použít jako zbraň.

Po útočníkovi házejte libovolné předměty. Házení předmětů má dvojí důležitý význam. Rozdělíte jeho myšlení do dvou směrů, na jednu stranu vás chce zabít, ale na druhou stranu se musí chránit před létajícími předměty. Můžete rozhodit i jeho psychiku. Očekává, že budete utíkat, řvát, schovávat se, ale ne, že se mu postavíte.

Buďte agresivní. Na útočníka nepohlížejte jako na člověka, ale jako na věc, kterou je potřeba rozmlátit, rozšlapat zničit.

Zkuste se k němu s ostatními přiblížit z více směrů najednou.

Snažte se mu uchopit zbraň a odklonit hlaveň k zemi nebo bezpečným směrem.

Snažte se jej povalit na zem.

V útoku pokračujte až do úplného konce „ buď on. nebo my“ .

Závěrem bych chtěl všem popřát, aby se nikdy nedostali do situace, kdy by museli výše uvedené pokyny použít v praxi. Jak se ale říká „kdo je připraven, není překvapen“.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

-->