KOMENTÁŘ: Tristní výkon státních úředníků aneb Pat Síkela a Mat Trávníček

KOMENTÁŘ: Tristní výkon státních úředníků aneb Pat Síkela a Mat Trávníček
Autor: Aktron, CC BY 3.0|Popisek: Budova ministerstva průmyslu a obchodu
23 / 08 / 2022, 19:15

Včera se uskutečnila společná tisková konference ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely a předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka ohledně výše zálohových plateb za energie. V průběhu této konference pánové sice pokryli více témat, ale výsledek jejich vystoupení je jako obvykle tristní. Vágní vystoupení, ve kterém si oba pletou pojmy nebo odpovídají na něco, na co se nikdo neptal, působí jako naprosto nekompetentní v oboru, ve kterém by měli být experty, a nadto stále jen mlží, protože zjevně nic neví a zjevně nemají nic připraveného.

Tisková konference se uskutečnila včera, balonek však vykopl již před víkendem premiér Petr Fiala se svým požadavkem na provedení kontrol výší záloh za energie a tato tisková konference již jen reagovala na některé smyšlenky pana premiéra a jeho pokus zamlžit současnou nezáviděníhodnou situaci pětikoalice a odpoutat pozornost veřejnosti od podstatných věcí a nasměrovat ji k marginálním tématům. Premiér, potažmo jeho ministr Síkela vnímají jako vysoce problematické nastavení výší záloh za energie a pojali nápad zkontrolovat obchodníky.

Pan ministr si v úvodu neopomněl zopakovat pohádku, kterak za vysoké ceny může válka na Ukrajině. Pokud se nepletu, invaze byla zahájena v únoru letošního roku a obchodníci krachovali kvůli rostoucím cenám energií na burzách již celý loňský rok. Prosím, pane ministře, opusťte tuto zjevnou nepravdu, za vysoké ceny nemůže válka, ano, nepomáhá jejich snížení, ale není jejich příčinou.

Otázka výše záloh se může pro člověka, který je odtržený od reality a nechápe princip zálohových plateb, jevit jako dobrý politický marketingový tah, problém je, že občané této země nejsou hloupí (což samo o sobě je dobře). Problém je v tom, že na tuto jednoduchou vějičku zkrátka nenasedli a nenechávají se už ohlupovat vágními prohlášeními a líbivými prohlášeními. Pokus nahnat politické body na kontrolách výše záloh je předem prohraný boj. Zálohy reflektují předpokládanou výši spotřeby a nasmlouvanou cenu za energie a regulovanou složku ceny. Co tedy může být výsledkem takových kontrol? Pouze zjištění, že ano, zálohy vzrostly, ano, zálohy odpovídají dvanáctině předpokládané roční platby za odběr energie. Na výši záloh má vliv zejména cena komoditní části platby, která, světe div se, vzrostla.

Po diskuzi se zástupci ERÚ snad pan ministr pochopil, že problém nespočívá v mechanismu stanovení výše záloh – ten je jednoduchý – minulá spotřeba násobená současnou cenou za komoditní složku plus regulovaná cena to vše děleno 12 měsíci a máme výši měsíčních záloh. Pokud tedy cena komodity narostla dvojnásobně, je logické, že se dvojnásobně zvýší i zálohy, pokud osminásobně, pak se osminásobně zvýší i zálohy. Jednoduchá matematika hodná žáka druhé třídy základní školy. A problém je vlastní cena komodity, u které odborníci již třičtvrtě roku volají po opatřeních, aby se růst cen zastavil. A tato opatření nepřicházejí a nepřicházejí a politici, ani odborníci z ERÚ nějak nevědí, co s tím a jen se ohánějí, že dělají osvětu.

Co bylo pro mě překvapivé, pan ministr zmínil, že zákazník dostane možnost odejít ze smlouvy se spotovými cenami – nevím, zda pan ministr to ví, ale tuto možnost má a měl zákazník vždy – odejít z nějaké smlouvy můžete kdykoli, otázka zní, za jakých podmínek můžete smlouvu vypovědět, a hlavně zda máte potom kam přejít, abyste nezůstali bez dodávky energie.

Další překvapivé prohlášení z úst pana ministra bylo, že přestává fungovat trh, reaguje jen na negativní zprávy, pozitivní zprávy nemají cenotvorný dopad – se vší úctou pane ministře, proč už ERÚ nezakročil? A skutečně trh přestává fungovat až nyní? Nebo spíše přestal fungovat už na přelomu loňského roku? Proč vlastně ministr hovoří o další novele energetického zákona, když poslední novela nabyla účinnosti před dvěma týdny – jedna novela byla na konci 2021, další v květnu 2022, pak zmíněná v srpnu 2022 a už se mluví o další novele. To vážně hlava nebere, a bohužel se ukazuje, že tyto novely vlastně nic neřeší. Nebylo by konečně na čase přestat se ohánět nekalými praktikami obchodníků a začít řešit trh v jeho regulatorní části?

Stát slibuje úsporný tarif, ale zcela zjevně neví, jak ho uchopit, a tak vytváří mlhu pseudoproblémy. Proklamace a sliby sankcí pro obchodníky, kteří se proviní – myšlenka preventivní sankce, aby si ji obchodník „pamatoval“ se sice může zdát dobrá, ale já si dovolím se zeptat, zda někdo domyslel, že pokuta podle energetického zákona § 91 odst. 14 písm. b) výši až 50 milionů nebo 1 % z čistého obratu takového obchodníka donutí vyhlásit bankrot a jeho zákazníky pošle do režimu DPI (za předpokladu, že pokutu uzná a přijme). A to už ani nezmiňuji, že předseda Rady ERÚ ani neví, jaké sankce jeho úřad uděluje – sám mluvil o sankci ve výši 10 milionů korun.

Nicméně zpět k problému a tím je cena komodity – cena plynu na burzách stále roste, cena elektřiny, nesmyslně navázaná na cenu plynu roste také, a že poroste i cena tepla, to je jasné všem. Zatím ale chodí jen zálohy na plyn a elektřinu. Až dojdou zálohy na teplo, bude teprve veselo.

A vláda místo aby jednala a řešila příčinu, raději kalí vodu nesmyslnými nápady na provádění kontrol a organizováním naprosto zbytečných tiskových konferencích, ze kterých jsou zmatení jak novináři, tak spotřebitelé. Novináři mají týden o čem psát a snad zapomenou na jiná ožehavá témata, na která by se premiéra Fialy nebo jeho ministrů mohli ptát.

Autor: Anna Binderová, dlouholetá spolupracovnice tuzemských i zahraničních energetických společností, členka Institutu pro energetiku, externě spolupracuje s redakcí Security magazínu a zaměřuje se zejména na témata energetiky, ekonomiky a národního hospodářství

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace