KOMENTÁŘ: USA sestřelily čínský balón, nejasnosti však zůstávají

KOMENTÁŘ: USA sestřelily čínský balón, nejasnosti však zůstávají
Autor fotografie: Russotp, CC BY-SA 4.0|Popisek: Čínský balón
06 / 02 / 2023, 11:00

Kolem sestřelení čínského balónu nad USA je mnoho nejasností. A další takový „meteorologický“ balón se údajně vznáší nad Jižní Amerikou.

Podle médií měl sestřel zabezpečit pilot letounu F-22 Raptor raketou AIM-9 Sidewinder. A otázky začínají u letové trasy balónu. Měl přeletět celou Aljašku, bez reakce americké PVO (protivzdušné obrany), celou Kanadu, též bez reakce PVO nebo jiné reakce, pak celé USA, až byl sestřelen nad mořem po opuštění kontinentální části.

Zdá se, že sestřel nad mořem byl plánován, aby nedošlo k roztříštění technologií o zem. Zdůvodnění, že aby trosky nedopadly do obydlených oblastí je liché při znalosti hustoty osídlení Aljašky, Kanady a centrálních částí USA. Navíc se dá vypočítat trajektorie dopadu trosek, není to náhodný pád, ale cílený sestřel.

Další zajímavostí je, že byl použit údajně F-22 a nikoliv F-35. Oba letouny mají stejný dostup (50 000 stop, tedy 15 240 m), zhruba stejnou výzbroj, tedy obdobný účinek. A pro F-35, jenž je momentálně nabízen do mnoha zemí, by mohlo jít o dobrý komerční tah. Variantou je, že blíže balónu byla základna s F-22, druhou možností je, kdy F-22 měly být vyřazeny, že tímto americké letectvo (USAF) chtělo potvrdit jejich potřebnost.

Též je nejasná informace, že balón byl sestřelen raketou AIM-9, jež má sice přibližovací zapalovač a střepinový účinek, ale je IR, tedy naváděná na teplo. A to tento balon jistě nebyl, žádná montgolfiéra plněná horkým vzduchem.

Samozřejmě až americké námořnictvo nebo pobřežní stráž (US NAVY, US COAST GUARD) vyloví trosky, dozvíme se více, ale v tuto chvíli se mnoho věcí jeví nejasných. Že by Číně uletěl jeden balón nad Severní Ameriku a druhý nad Jižní, kdy jsou různá proudění vzduchu, je velmi nepravděpodobné. Ale i meteorologický balón je využitelný ke sběru strategických dat. Měření teplot, proudění vzduchu apod. jej docela důležité pro plánování nasazení třeba střel s plochou dráhou letu, tras bombardérů nebo letectva obecně. Balistické střely padají shora dolů a tam by to takový vliv mít nemělo.

Takže se zdá, že jak Čína, tak USA „vypouští mlhu“. Ani jeden z nich nepřizná pravdu. Čína mohla svůj balón sestřelit, když se vymkl kontrole, nebo oficiálně upozornit USA a Kanadu. USA a Kanada ho mohly sestřelit daleko dříve, než přeletí v podstatě celou Severní Ameriku. Kanada mlčí a mezi USA a Čínou začíná v jisté formě diplomatický spor.

USA sestřelily balón nad svým teritoriálním územím z důvodu narušení vzdušného prostoru, ale Číně to poskytuje záminku být agresivní vůči USAF a US NAVY v blízkosti jeho teritoria, ve vzduchu i na moři. Tím, svým způsobem, může i vymezovat své požadavky vůči Tchaj-wanu nebo v Jihočínském moři, a to jako „ochranu před USA, které sestřelují i meteorologické balóny“.

USA má modernější výzbroj, ale Čína má světově největší finanční rezervy v amerických dolarech (USD) a nejvíce amerických státních dluhopisů. Takže jedna země drží druhou „v kleštích“. Kdo s koho a jak ukáže teprve budoucnost. I kdyby na palubě balónu byla špionážní technika, Čína to vždy popře. A jestliže USA mohly odposlouchávat prostřednictvím systému ECHELON hlavy států spojenců, tak zřejmě mají „máslo na hlavě“ obě strany. Prostě se jedná o přetlačování mocností.

 

Zdroj: cnn.com, bbc.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.