KOMENTÁŘ: Útěk poslance Farského z ,,bojiště". Práce zákonodárce je činnost na plný úvazek

KOMENTÁŘ: Útěk poslance Farského z ,,bojiště&quote;. Práce zákonodárce je činnost na plný úvazek
Autor: Pirátská strana, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Jan Farský
17 / 01 / 2022, 19:00

Jan Farský, poslanec STAN, jede na vysněnou stáž do USA. To by samo o sobě u poslance nebylo nijak neobvyklé. Nicméně Farský míří do USA na 6 měsíců, přičemž chce nadále vykonávat práci poslance.

Poslanec Jan Farský odlétá na americkou stáž, která bude trvat 6 měsíců. Poslanec argumentuje tím, že na klíčová hlasování bude s jistotou přítomen opět v České republice a pětikoalice tak o jeho hlas jistojistě nepřijde. Má to však jeden velký háček. Role zákonodárce je prací na plný úvazek a nelze si jen tak odletět na tak dlouhou dobu, pokud byl Farskému voliči svěřen odpovědný mandát poslance. Farský navíc věděl již před volbami, že do USA poletí, ale taktně o tom voličům, kteří ho vynesli svými hlasy do Poslanecké sněmovny, pomlčel.

Pokud by jeho absence byla například 1-2 měsíce, pak by proti stáži Farského asi těžko mohl někdo něco namítat, ale 6 měsíců už je zkrátka moc. Farský se navíc bude zároveň chtít věnovat plnohodnotně projektu stipendia, a tak jeho pozornost bude muset být rozdělena po 6 měsíců mezi náročnou práci poslance a projektem, který určitě spolyká rovněž velké množství času. Farský podle vlastních slov bude stíhat obojí, a to plnohodnotně.

A zde se vkrádají pochyby, jestli je to vůbec zvládnutelné či uskutečnitelné z časového, respektive logistického hlediska. Pokud bude více klíčových hlasování či zasedání Poslanecké sněmovny za sebou, Farský bude muset přijet několikrát po sobě a nebude mít čas a energii se věnovat naopak svému americkému projektu, který si vysnil. Bude to vypadat tak, že v rychlém sledu Farský bude přijíždět a zase odjíždět a nacházet se v pravidelných intervalech mezi dvěma mlýnskými kameny.

Jeho stáž tak vzbudila odlišné reakce, pozitivní, ale i negativní z vlastního ,,tábora", například ze strany šéfa lidovců Mariana Jurečky či předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten odkázal na koaliční smlouvu, v níž je deklarováno, že se mají poslanci oprostit od dalších aktivit včetně studijních, aby měli na výkon mandátu poslance dostatek času. Zahraniční stáž Farského je tak minimálně rozporuplná, protože v tomto případě nelze sedět na dvou židlích současně.

Farský by si měl vybrat - buď se věnovat na plný úvazek práci zákonodárce, protože dostal důvěru voličů, anebo americké stáži. Pak by však nejčistším řešením bylo přepustit svůj mandát prvnímu náhradníkovi.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace