Autor fotografie: foto: fb profil poslance Pavla Žáčka|Popisek: Ředitel BIS Koudelka na křtu knihy poslance Žáčka
Úředníci mají být apolitičtí a nestranní. Politici by měli být na hony vzdáleni úředníkům. Jejich spolupráce a vřelé vztahy zavdávají důvody nejen ke spekulacím o jejich nezávislosti, ale jsou i svazující pro správná rozhodnutí.
V pondělí 5. září 2022 v knihkupectví Academia na Václavském náměstí křtil svoji novou knihu historik a poslanec Pavel Žáček. Jedná se o jeho další knihu, zabývající se historickými dokumenty spojenými s StB. Tentokrát o spojení StB s mezinárodním terorismem, konkrétně s teroristou, který je znám pod přezdívkami Šakal nebo Carlos.
Rozsáhlá publikační činnost poslance Žáčka je důležitá zejména pro zpřístupňování a zveřejňování informací o činnosti komunistické Státní bezpečnosti. Koneckonců bezpečností se poslanec Žáček zabývá i v parlamentu. Je předsedou Výboru pro bezpečnost, členem Výboru pro obranu a členem stálých komisí pro kontrolu Vojenského zpravodajství, Úřadu pro zahraniční styky a informace a NÚKIBu.
Již zmíněného křtu se účastnila řada osob. Co však je přinejmenším zarážející, že se jako kmotr na tomto křtu objevil ředitel BIS Michal Koudelka nebo potenciální uchazeč o post ředitele ÚZSI Jan Paďourek. Vřelé vztahy mezi zúčastněnými jsou známy; jsou však také velkým střetem zájmů a pro všechny strany minimálně etickým problémem. O nestrannosti předsedy bezpečnostního výboru poslance Žáčka tak vznikají velmi silné pochyby.
Výbory, ve kterých je poslanec Žáček členem, mají totiž významnou úlohu například v případě návrhu jmenování nového ředitele ÚZSI, přičemž pan Paďourek je jedním z kandidátů. Nebo hrají velkou roli v řešení bezpečnostních problémů. Jak sami všichni víme, lépe se vše jednodušeji vysvětluje kamarádovi než skutečně nezávislému a nestrannému odborníkovi. Výroky typu „vše je v pořádku, pan ředitel nám to vysvětlil“ dávají ve světle tohoto poznání zcela jiný význam.
Kauza dnes již bývalého ředitele ÚZSI pana Mlejnka ukázala, že i skryté nebo utajované vztahy mezi jednotlivými aktéry jsou dříve nebo později objeveny novináři. Tyto vazby, bez ohledu na skutečný stav nebo profesionalitu politiků a úředníků nemohou zabránit spekulacím, že se jedná o klientelismus, prosazování vlastních zájmů, kmotrovství a tak podobně. A že jsou poslanci nestranní a nezávislí.
Všechny tyto kontakty diskreditují buď poslanecké orgány, nebo protistranu. A to je důvod, proč úředníci mají být velmi vzdáleni politikům. Nebo ať v politice pracují, ale ne jako úředníci. A pro pana Paďourka je takovéto kmotrovství velkou nepříjemností v případném tendru na ředitele ÚZSI.
Autor: Martin Svoboda