KOMENTÁŘ: Vláda si zadělává na další problém při výběru ředitele rozvědky. Kmotrovství není minulostí

KOMENTÁŘ: Vláda si zadělává na další problém při výběru ředitele rozvědky. Kmotrovství není minulostí
Autor: foto: fb profil poslance Pavla Žáčka|Popisek: Ředitel BIS Koudelka na křtu knihy poslance Žáčka
09 / 09 / 2022, 12:00

Úředníci mají být apolitičtí a nestranní. Politici by měli být na hony vzdáleni úředníkům. Jejich spolupráce a vřelé vztahy zavdávají důvody nejen ke spekulacím o jejich nezávislosti, ale jsou i svazující pro správná rozhodnutí.

V pondělí 5. září 2022 v knihkupectví Academia na Václavském náměstí křtil svoji novou knihu historik a poslanec Pavel Žáček. Jedná se o jeho další knihu, zabývající se historickými dokumenty spojenými s StB. Tentokrát o spojení StB s mezinárodním terorismem, konkrétně s teroristou, který je znám pod přezdívkami Šakal nebo Carlos. 

Rozsáhlá publikační činnost poslance Žáčka je důležitá zejména pro zpřístupňování a zveřejňování informací o činnosti komunistické Státní bezpečnosti. Koneckonců bezpečností se poslanec Žáček zabývá i v parlamentu. Je předsedou Výboru pro bezpečnost, členem Výboru pro obranu a členem stálých komisí pro kontrolu Vojenského zpravodajství, Úřadu pro zahraniční styky a informace a NÚKIBu.

Již zmíněného křtu se účastnila řada osob. Co však je přinejmenším zarážející, že se jako kmotr na tomto křtu objevil ředitel BIS Michal Koudelka nebo potenciální uchazeč o post ředitele ÚZSI Jan Paďourek. Vřelé vztahy mezi zúčastněnými jsou známy; jsou však také velkým střetem zájmů a pro všechny strany minimálně etickým problémem. O nestrannosti předsedy bezpečnostního výboru poslance Žáčka tak vznikají velmi silné pochyby.

Výbory, ve kterých je poslanec Žáček členem, mají totiž významnou úlohu například v případě návrhu jmenování nového ředitele ÚZSI, přičemž pan Paďourek je jedním z kandidátů. Nebo hrají velkou roli v řešení bezpečnostních problémů. Jak sami všichni víme, lépe se vše jednodušeji vysvětluje kamarádovi než skutečně nezávislému a nestrannému odborníkovi. Výroky typu „vše je v pořádku, pan ředitel nám to vysvětlil“ dávají ve světle tohoto poznání zcela jiný význam.

Kauza dnes již bývalého ředitele ÚZSI pana Mlejnka ukázala, že i skryté nebo utajované vztahy mezi jednotlivými aktéry jsou dříve nebo později objeveny novináři. Tyto vazby, bez ohledu na skutečný stav nebo profesionalitu politiků a úředníků nemohou zabránit spekulacím, že se jedná o klientelismus, prosazování vlastních zájmů, kmotrovství a tak podobně. A že jsou poslanci nestranní a nezávislí.

Všechny tyto kontakty diskreditují buď poslanecké orgány, nebo protistranu. A to je důvod, proč úředníci mají být velmi vzdáleni politikům. Nebo ať v politice pracují, ale ne jako úředníci. A pro pana Paďourka je takovéto kmotrovství velkou nepříjemností v případném tendru na ředitele ÚZSI.

Autor: Martin Svoboda

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace