KOMENTÁŘ: Vládní koalice skončila jako slon v porcelánu. Přejel ji parní válec Okamura

KOMENTÁŘ: Vládní koalice skončila jako slon v porcelánu. Přejel ji parní válec Okamura
Autor: Pirátská strana, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Lídrové koaličních stran po podpisu koaliční smlouvy
17 / 02 / 2022, 11:00

Obstrukce patří k politickým nástrojům parlamentní demokracie, i když proti nim můžeme mít oprávněné námitky. Potud je to v pořádku. Rozhodně však není v pořádku, že menšina válcuje v Poslanecké sněmovně vládní většinu, a ta se ocitla v podstatě v roli statistů. Chce Petr Fiala skutečně vládnout?

Obstruování není ničím novým v parlamentně-demokratických systémech. Jde o povolený a tedy legální nástroj opozice, která nechce, aby prošel konkrétní zákon. Obstruovali před několika lety poslanci ODS kvůli zavedení tehdy velmi sporného bodu EET, obstruuje nyní i SPD kvůli novele pandemického zákona, i když už v poněkud přehnané formě.

Samozřejmě obstrukce není nástrojem nevyčerpatelným a nejde ji aplikovat donekonečna, spíše se však v této souvislosti musíme pozastavit nad tím, že vládní pětikoalice, která disponuje pohodlnou většinou 108 poslanců, si není schopna zjednat pořádek a bezmocně přihlíží tomu, jak SPD ovládla v posledních dnech či hodinách politické pole. A nadto se nabízí otázka, jestli chce Petr Fiala skutečně vládnout, nebo přihlížet ,,obstrukčnímu divadlu" dál u jiných zákonů či novel.

Pokud by poslanci SPD či v budoucnu třeba ANO poměrně nerušeně obstruovali v takové míře dál, tak je popřen základní princip vládnutí určitého politického uskupení, které vyhrálo volby, protože by de facto pozbylo schopnost prosazovat i přes výraznou většinu zákony v Poslanecké sněmovně. Taková vláda pak pozbývá přirozeně svůj smysl existence.

Fiala a další se tedy musejí zamyslet nad tím, jak striktněji nastavit pravidla pro projevy jednotlivých řečníků v Poslanecké sněmovně, nebo výrazně změnit jednací řád ve sněmovně, který je mimochodem také zákonem (Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny), aby se eliminovaly extrémy. To by znamenalo omezit či ukrojit alespoň část z projevů řečníků nebo také časově redukovat rozvleklé rozpravy, aby práce v parlamentu měla plynulejší tempo.

Zde totiž nejde o případné omezování demokracie, ale o to, zda si většina prosadí svou vůli, nebo bude menšina ,,zběsilým", ale dočasně účinným obstruováním nabourávat vládní většinu. Jestliže chce premiér Fiala vládnout, k nějakému řezu bude muset dřív nebo později dojít.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace